Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ve světě kryptoměn dnes rezonuje projekt OlympusDAO, který se snaží stát budoucí rezervní měnou světa místo dolaru. Do jaké míry jde o realitu? Nejde jen o propracovanou pyramidovou hru? A proč do něj investují desítky Čechů bez zkušeností?
Dolar není krytý ničím, jen nekonečným americkým dluhem, a tak zítra, za rok nebo za deset let neodvratitelně shoří v plamenech a svět si bude muset najít novou rezervní měnu, kterou bude využívat pro všechny obchodní aktivity. Zní její název OHM?
Takto vykresluje jeden z aktuálně nejambicióznějších i nejkontroverznějších projektů ze světa kryptoměn facebooková skupina Kryptoměny a finanční svoboda SK/CZ, ve které se sdružují převážně méně zkušení investoři snažící se objevit kouzlo světa kryptoměn.
Tento článek není finančním poradenstvím ani nikoho nenavádí na koupi a investování do jakékoliv kryptoměny. Investování do kryptoměn je vysoce rizikové a člověk může rychle a snadno přijít o všechny vložené peníze.
V posledních měsících ve skupině dominuje právě jeden projekt – OlympusDAO, který se pyšní ročním úrokem více než 8 500 procent. Vynalezl někdo způsob, jak lidem donekonečna vydělávat peníze bez rizika?
Tak jednoduché to není, ale není pochyb o tom, že tento protokol dodnes udělal z mnoha lidí milionáře a statisíce dolarů si na své konto připsali i Češi a Slováci.
V tomto článku si přečteš:
Jaká je hlavní myšlenka projektu OlympusDAO.
Jak je možné, že protokol slibuje 8 000% úrok tvé investice.
Co je to staking, jak funguje vydávání dluhopisů a pokladna protokolu.
Jak se 30letému Čechovi podařilo vydělat 5 milionů dolarů.
Ve které facebookové skupině ve velkém do protokolu investují Slováci.
Co si o kritice, že se jedná o pyramidovou hru, myslí admin facebookové skupiny.
Co znamená, že protokol vlastní 99 procent své likvidity.
Jaká rizika ti hrozí, když své peníze zkusíš investovat.
Jak se mohou čtyři lidé nechat zlákat na 600 milionů dolarů v pokladně.
Co je OlympusDAO?
Projekt Olympus sám sebe označuje za „decentralizovanou rezervní měnu“, jejímž cílem je vytvořit stabilní kryptoměnu vlastněnou komunitou s myšlenkou, aby její kupní síla zůstávala neustále na stejné úrovni, zatímco kupní síla dolaru vlivem inflace každým rokem klesá.
V praxi to znamená, že za jeden dolar si dnes můžeš dovolit méně než loni a výrazně méně než před sto lety. Tento trend chce OlympusDAO svojí strukturou zvrátit, a tak byla mince OHM vytvořena tak, aby si kupní sílu zachovala navždy.
Protokol garantuje, že 1 OHM bude mít neustálou hodnotu minimálně 1 dolaru, ale umožňuje trhu, aby svévolně rozhodl o tom, zda 1 OHM ocení výše než 1 dolar. Jako jistota hodnoty slouží rozmanité mince v pokladně protokolu, takže 1 OHM podle tvůrců nestojí a nepadá na státním dluhu či armádě, ale má za sebou aktiva garantující minimální hodnotu.
Našel však projekt OlympusDAO recept na to, jak vytvořit finanční infrastrukturu budoucnosti, nebo je cílem jen lákat co nejvíce nových investorů schopných vkládat své peníze?
Stabilní mince nebo decentralizovaná rezervní měna
Svět kryptoměn již dávno pochopil, že k efektivnímu obchodování a investování do jednotlivých mincí v nejvhodnějším okamžiku potřebuje v určité míře stabilitu. Představ si, že vyděláš tisíce dolarů díky nárůstu kryptoměny, do které jsi investoval, ale teď bys je chtěl uchovat v měně, která za den nezažívá výrazné výkyvy. Zisk nechceš vybírat do banky, ale ani jej ponechávat investovaný s vysokým rizikem.
Svůj zisk můžeš ve světě kryptoměn vyměnit za stabilní měnu navázanou na hodnotu dolaru nebo eura. Princip fungování stabilních mincí je jednoduchý. V ideálním případě by měla centrální autorita, která vydává kryptoměnové dolary, vlastnit stejnou hodnotu skutečných dolarů k hodnotě těch digitálních. Skutečnost však často bývá jiná.
Spousta stabilních měn dnes své digitální mince nekryje stejnou hodnotou v dolarech či eurech. Některé mince jsou skutečnými penězi kryty jen částečně, jiné zase vůbec, ale největší rozruch svým přístupem způsobil právě OlympusDAO.
Tvůrci protokolu OlympusDAO argumentují, že spoléhat se v dobách výkyvů na trhu na digitální dolar je v rozporu se základní myšlenkou kryptoměn. Kryptoměny vznikly proto, aby umožnily lidem odpoutat se od běžného finančního systému, ale přesto dnes drtivá většina lidí obchoduje s digitalizovaným dolarem, na který spoléhají místo skutečných kryptoměn.
Úrok více než 8 000 procent, který z tebe udělá milionáře?
Vysvětlit laikovi, který se nezajímá o kryptoměny, filozofii a způsob fungování protokolu OlympusDAO, není jednoduchý úkol. Olympus není jako ostatní stabilní měny, protože svou cenu nepřipoutal k hodnotě dolaru. Namísto toho hodnotu svých mincí OlympusDAO zakládá na aktivech (kryptoměnách) ve své pokladně. Těmito aktivy protokol garantuje, že hodnota 1 OHM nikdy nepadne pod 1 DAI.
Jedna mince OlympusDAO (se zkratkou OHM) má určenou minimální hodnotu 1 DAI, což je v překladu 1 dolar, ale maximální hodnotu protokol neurčuje. I když se OHM aktuálně obchoduje za více než 1 000 dolarů, ve skutečnosti nejde o cenu, kterou by jakkoliv určovali tvůrci protokolu. Za aktuální hodnotu je zodpovědný volný trh.
Proč by byl někdo ochoten zaplatit více než tisíc dolarů za minci, jejíž skutečná hodnota opírající se o aktiva uložená v pokladně protokolu bude vždy 1 dolar?
OlympusDAO láká nové investory zejména na extrémně vysokou úrokovou sazbu, díky které dokážeš své množství OHM mincí zvyšovat. Momentální roční úrok dosahuje více než 8 000 procent a dílčí úročení probíhá třikrát denně. Díky tomu bude počet tvých mincí utěšeně růst.
Když protokol inspiruje nové projekty
Na stejném principu jako OlympusDAO fungujícím na síti ethereum dnes vzniklo několik nových projektů. Dnes mezi ty nejznámější patří projekty jako Klima, Time či Temple. Klima se snaží princip fungování OlympusDAO aplikovat na ekologickou iniciativu, díky které se investoři společně s protokolem snaží zredukovat znečišťování ovzduší a nutit firmy, aby přešly na čistší energii.
Jedním z populárních projektů je také RomeDAO, který se snaží stát decentralizovanou rezervní měnou v ekosystémech Kusama a Polkadot, zatímco využívá původní funkcionalitu protokolu OlympusDAO zlepšenou o nové mechanismy fungování dluhopisů či úročení.
this is what @Wonderland_fi was supposed to do. remains unclear if they will, but props to @romedaofinance for picking up the torch. I hope to see more follow suit.
Stejně jako slavnější projekt, RomeDAO vsadilo na antickou tématiku, buduje si komunitu na sociálních sítích a plánuje experimentovat s hromaděním aktiv v pokladně inovativnějším způsobem než Olympus. Před předpokládaným spuštěním v polovině listopadu tvůrci dolaďují poslední detaily, aby se poučili z dosavadních nedostatků protokolu Olympus a vytvořili stabilněji rostoucí projekt.
Za RomeDAO stojí podle zakladatelů projektu vícero pracovníků, kteří kdysi stáli i u zrodu OlympusDAO, ale mezi projekty oficiálně neexistuje partnerství či spojenectví. Tvůrce protokolu Olympus známý pod přezdívkou Zeus však před pár dny na Twitteru vyzdvihl RomeDAO jako projekt, který se snaží navázat na původní myšlenku OlympusDAO, pokusit se protokol zlepšit a nechce jen využít jeho dosavadní popularity.
Jak čtyřiadvacetiletý Petr na těchto projektech vydělal 500 tisíc dolarů
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se čtyřiadvacetiletému Čechovi podařilo vydělat půl milionu dolarů.
Ve které facebookové skupině ve velkém do protokolu investují Slováci.
Jak 30letý Adam vydělal na OHM z 500 dolarů skoro 5 milionů.
Co si o kritice, že se jedná o pyramidovou hru, myslí admin facebookové skupiny.
Co znamená, že protokol vlastní 99 procent své likvidity.
Jaká rizika ti hrozí, když své peníze zkusíš investovat.
Jak se mohou čtyři lidé nechat zlákat na 600 milionů dolarů v pokladně.
Popularita projektů fungujících na principu vlastnictví likvidity společně s nabízením dluhopisů za zlevněnou cenu opantala také Česko a Slovensko. My jsme se spojili s 24letým Petrem, celé jméno nezveřejňujeme z bezpečnostních důvodů, kterému se v uplynulé době podařilo na projektech OlympusDAO a Klima vydělat pohádkové peníze.
„OlympusDAO jsem de facto zachytil hned na začátku. Potom jsem jen sledoval vývoj, připojil se na Discord a četl. Bohužel, vypnul jsem notifikace, a když se sbíraly adresy na presale, tak jsem se tohoto předprodeje nezúčastnil. Když padla zmínka o Klimu právě na Discordu OlympusDAO, hned jsem se připojil a aktivně se zúčastnil testnetu. Díky tomu jsem se, naštěstí, do presalu dostal,“ vysvětluje Petr, jak na projekty narazil.
Nemyslí si, že by v případě těchto projektů šlo o rafinované podvody či pyramidové hry. Na podobnou kritiku reaguje tak, že člověk podle něj musí ve světě kryptoměn přemýšlet o krok dopředu.
Dobře naskočit, lépe vyskočit„Důležité je rozlišovat Ponziho schéma a Ponziho hru. Schéma je zpravidla vytvořeno tak, aby okradlo lidi, kteří se připojí nejpozději. Ponziho hra je všude kolem nás. Musíš dobře naskočit a o to lépe vyskočit. A to platí pomalu o jakékoli investici. Samozřejmě je nutné dávat si pozor na projekty, které se snaží benefitovat z popularity OHM,“ vysvětluje, jak se v nestabilním světě kryptoměn snaží nenechat oklamat on.
Navzdory pozdějšímu vstupu do OlympusDAO se mu z úvodní investice 10 tisíc dolarů podařilo dosud získat 74 tisíc dolarů. Mnohem lépe se mu dařilo v případě projektu Klima, kde investoval 3 tisíce dolarů, ale aktuálně už je na částce 155 tisíc a 436 tisíc dolarů už vydělal a odprodal.
Z 500 dolarů má dnes skoro 5 milionůNásobně lépe je však na tom 30letý Adam, který rovněž pochází z Česka. Ten se do projektu OlympusDAO zapojil od samotného začátku. „Do OHM jsem se dostal začátkem roku díky tweetu Fiskantese, připojil jsem se na Discord a byl jsem zcela pohlcený vibes této komunity. Bylo tam jen pár stovek lidí a tehdy se tyto Discord servery dají při práci kompletně sledovat celé,“ vzpomíná na březen letošního roku.
Ze svých dosavadních zkušeností nemá pocit, že by šlo o typickou pyramidovou hru, neboť projekt je podle něj založený na transparentnosti.
„Víš, co přesně se s prostředky děje. To se v Ponziho schématu nikdy nedozvíš. Ve FAQ je rozebraný i scénář bankrotu, kdyby se všichni najednou rozhodli své mince prodat. Pro poslední zbývající lidi ve stakingu je to docela dobré díky rychle se navyšujícím úrokům ve chvíli, kdy je menší procento mincí uložených v protokolu. V Ponziho schématu poslední lidé nedostanou vůbec nic,“ zamýšlí se Adam.
Počáteční investice nebyla v jeho případě příliš vysoká, ale díky růstu hodnoty OHM dnes patří mezi většinovou složku portfolia. „V předprodeji jsem mohl do OHM vložit 568 dolarů a do Klima rovných 1 000 dolarů. Aktuální hodnota k 30. říjnu je v případě OHM přibližně 4,75 milionu dolarů. Co se týče Klima, spuštění projektu bylo teprve před pár dny a hodnota je dnes 330 tisíc dolarů,“ uzavírá mladý kryptonadšenec z Česka.
Rizika si uvědomuje i admin slovenské facebookové skupiny
O rizicích protokolu OlympusDAO ví i administrátor facebookové skupiny Kryptoměny a finanční svoboda SK/CZ Rastislav Ďurove, který sám sebe označuje za velkého fanouška protokolu, nazývá se Ohmie jako člen komunity a lidi ve skupině často vyzývá, aby do projektu investovali.
„Pokud jde o případné slabiny či rizika protokolu, je třeba si uvědomit, že navzdory jeho nádherným vizím i současným fenomenálním výsledkům jde o sociální a finanční experiment, protože se zatím nikdo o něco podobného nikdy nepokusil. Na této cestě existuje mnoho výzev i překážek, od schopnosti smysluplně integrovat nové členy komunity v souladu s cíli projektu přes požadavky udržet bezpečnost naakumulovaných zdrojů v rámci protokolu až po případné protitlaky ze strany současných finančních systémů,“ konstatoval pro nás ve svém vyjádření.
Budování majetku a finanční svobody si dává za cíl i projekt TempleDAO, který posouvá funkcionalitu a strukturu protokolu OlympusDAO o level výše svými regulacemi a pravidly.
Namísto volné ruky trhu se TempleDAO soustřeďuje spíše na stabilnější růst, kdy své mince na volném trhu neumožňuje prodávat za více než 3 až 6 násobek základní ceny. Oproti minci OHM tak nastavuje maximální výši ceny, aby tak předcházelo náhlému nárůstu a rychlému rozprodeji, což by mohlo cenu v dlouhodobém horizontu poškodit.
I v tomto případě se však jedná o finanční experiment, při kterém je třeba zvážit, zda se investovat vyplatí vzhledem k riziku s tím spojeném.
Revoluční myšlenka, jak nepřijít o likviditu
Spousta nových projektů ve světě kryptoměn trpí základním problémem s likviditou. Představ si, že založíš nový projekt, vytvoříš 1 milion mincí a potřebuješ zajistit, aby si lidé mohli tvé mince kupovat výměnou za ethereum. Na začátek potřebuješ likviditu, aby na decentralizované burze lidé přišli se svým ethereem a dostali za něj množství tvých mincí podle aktuální ceny.
Čím nižší likvidita, tím větší skoky v ceně při každém nákupu a prodeji. Nové projekty proto nabízejí lidem odměny za to, že likviditu budou zajišťovat. Namísto toho, abys nakoupil jen samotnou minci za 5 ETH, rozdělíš tuto částku na polovinu, za 2,5 ETH nakoupíš minci a 2,5 ETH si necháš.
Následně zprostředkuješ likviditu tak, že minci i ETH v poměru 1 : 1 vložíš na decentralizovanou burzu a díky úvodním odměnám inkasuješ procento poplatků za každý obchod zrealizovaný v tomto páru likvidity. Vysoké úvodní odměny za zprostředkování likvidity však netrvají navždy, a proto se kapitál rychle přesouvá.
Prodej dluhopisů se slevou výměnou za likvidituČasto se stává, že likviditu novému projektu zprostředkuje spousta lidí, jenže čím méně poplatků inkasují, tím intenzivněji hledají alternativy a prchají jinam, kde jsou podíly vyšší. OlympusDAO proto vymyslel způsob, jak zabránit útěku likvidity. Mince OHM si můžeš bez problémů koupit na decentralizované burze nebo můžeš nakoupit mince za 1 000 dolarů, k nim přidat 1 000 dolarů za DAI a vytvořit likvidní pár.
Jelikož OlympusDAO nechce, abys likviditu vlastnil ty a mohl s ní leckdy odejít, protokol nabízí takzvané bonds, v překladu dluhopisy, kterými lidi motivuje, aby mu likviditu odevzdávali.
Jak? Motivace je jednoduchá, protokol nabízí výměnou za likviditu slevu na nákup svých mincí, takže když se na trhu prodává 1 OHM za 1 050 dolarů, výměnou za likviditu ho pořídíš například za 1 000 dolarů. Následně má protokol pod kontrolou svou likviditu, zatímco ty jsi za ni dostal nově vytvořené mince OHM.
Protokol se řídí pravidlem, že ve své pokladně musí mít minimálně 1 DAI (1 dolar) na každou novou minci OHM, kterou vytvoří, a tak 1 049 dolarů z ceny 1 050 je pro OlympusDAO ziskem. Z tohoto zisku následně zvelebuje svou pokladnu, ale peníze slouží zejména k odměňování lidí, kteří se věnují stakingu.
Rozvíjej majetek stakingem
Pokud bys neustále mohl vytvářet likviditu, prodávat ji zpět protokolu a dostávat zlevněné mince bez omezení, dokázal bys pravidelně svou investici o pár procent zvelebovat. V tomto případě ti však protokol nedovolí mince získané nákupem dluhopisů alias bonds prodat prvních pět dní a následně tě motivuje k tomu, abys mince neprodával vůbec.
OlympusDAO nabízí investorům možnost stakingu, což je držení mincí v protokolu, během něhož tvé mince generují nové mince. Přesně v tomto bodě vstupuje do hry extrémní úrok více než 8 000 procent. Díky němu se ti nevyplatí mince kupovat a prodávat se ziskem pár procent, když je můžeš ponechat v protokolu, využít stakingu a nechat počet svých mincí růst.
V praxi to funguje tak, že i když minimální hodnota 1 mince OHM bude jen 1 dolar, dnes jsou lidé ochotni platit více než tisíc dolarů za stejnou minci z důvodu, aby si ukrojili z pomyslného koláče celkové tržní kapitalizace protokolu.
Věří, že v budoucnu se jim vyplatí držet určité množství mincí OHM, protože protokol OlympusDAO bude pokračovat v úspěšném tažení, a i kdyby hodnota rapidně klesla, schopnost generovat závratně vysoký úrok se člověku vyplatí a pokles hodnoty vykompenzuje množství mincí vygenerovaných stakingem.
Jaká rizika má v sobě OlympusDAO?
Na papíře zní princip protokolu OlympusDAO jako skutečná revoluční myšlenka ve světě kryptoměn, která ti dokáže zvelebit majetek. Jako u každé kryptoměny, i v tomto případě je třeba si dát pozor na rizika.
V první řadě jde o experiment, který dokáže selhat na náladě na trhu, ale i lidských chybách. Aktuálně se OlympusDAO snaží naplno rozvíjet a nalákat co největší množství lidí na nákup svých mincí, ať už na decentralizovaných burzách nebo přes dluhopisy.
Na burzách vydělává z poplatků při obchodování, protože vlastní více než 99 procent své likvidity, a u dluhopisů ohromně vydělává, neboť k vytvoření nové mince je třeba 1 DAI (1 dolar), zatímco lidé 1 OHM nakupují klidně i za tisíc dolarů.
Jakmile úvodní fáze skončí, množství nových investorů klesne, sníží se objem denních transakcí a stejně klesnou i příjmy protokolu směřující do pokladny, nutně budou muset poklesnout i úrokové sazby. Na bláznivý úrok více než 8 000 procent budeš muset zapomenout, a tak zůstává otázkou času, kdy tato fáze nastane. Samotní tvůrci říkají, že po první fázi rychlého rozvoje jednou přijde stabilizační fáze, kdy zřejmě poklesne úrok i hodnota jedné mince.
Je to pyramidová hra?Oddálit tuto fázi se snaží komunita více než 30 tisíc lidí na Discordu, kteří sami sebe označují přezdívkou Ohmies a dennodenně motivují nové investory, aby vložili své peníze do OlympusDAO. Čím více nových peněz proudí do pokladny, tím lepší může být úrok pro každého, kdo své mince OHM poctivě uložil do protokolu a generuje nové stakingem.
Tento faktor proto často přitahuje kritiku, že OlympusDAO je jen propracovaná pyramidová hra, která vyžaduje nové lidi s penězi na to, aby ze systému co nejvíce profitovali dosavadní investoři.
Obavy vyvolává i fakt, že pokladna dnes obsahující aktiva za více než 600 milionů dolarů je spravována tvůrci protokolu. Na jakékoli pohyby a transakce vyžaduje pokladna souhlas minimálně 4 ze 7 tvůrců, což OlympusDAO označuje za silné zabezpečení, ale kdyby se čtyři z nich nechali zlákat na více než půl miliardy dolarů, zřejmě by nikdo nebyl příliš překvapený.
Oblíbené meme fanoušků OlympusDAO je označení 3,3. Jedná se o odkaz na strategii z teorie her, podle které je nejlepší pro lidi i pro protokol, aby investoři nakoupili své OHM mince a nechali je v protokolu na staking. Pokud někdo začne prodávat, tak jen zhorší situaci pro protokol i ostatní investory.
Zaknihovat zisky je však přirozenou součástí investování. V polovině října vyskočila hodnota 1 OHM nad 1 300 dolarů, což vyvolalo mohutné rozprodávání mincí a následný propad ceny na 700 dolarů, odkud se postupně zase odrazila vzhůru. Popularita je však stále obrovská, takže o příliv nových peněz není nouze. Jenže dokdy?