Některé studie jsou podle žurnálu Science možná zmanipulované tak, aby podpořily určitou hypotézu.
Alzheimerova choroba je podle výzkumné práce z roku 2006 jednou z nejrozšířenějších příčin demence. Zmíněná práce zásadně ovlivnila přístup k nemoci a vláda USA na další výzkum tehdy vyčlenila mnoho miliard dolarů. Informace, které o Alzheimerově chorobě máme, však podle zjištění časopisu Science mohou být zmanipulované.
Matthew Schrag, neurolog a profesor z Vanderbiltovy univerzity, v článku pro Science uvedl, že spolu s dalšími recenzenty objevil přibližně deset prací, které si zaslouží další zkoumání. Některé práce tvrdily, že za pokles kognitivních funkcí při Alzheimerově chorobě může být zodpovědný určitý amyloidní protein. Práce o tomto proteinu v sobě ale nesou určitá varovná znamení.
Podle Schraga se ale jedná právě spíše o podezřelé jevy než o konečné závěry. Pro vědce je nyní otázkou, zda se na základě těchto prací vědci neubírali špatným směrem a zda práce nejsou zmanipulované tak, aby podporovaly určitou hypotézu.
Vyšetřování v rámci univerzity čelí Sylvain Lesné. Karen Ashe, která s Lesném na výzkumu pracovala, popsala možnou manipulaci jako zničující. Zároveň ale odmítla, že by se její výzkum amyloidních proteinů řídil výdaji federálních a farmaceutických společností.
Nalézt lék na Alzheimerovu chorobu se navíc zatím nedaří. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil pouze jeden lék na léčbu proteinových plaků spojených s Alzheimerovou chorobou, a to aducanumab. Okolo něj ale existuje řada kontroverzí a podle části FDA neexistují dostatečně silné důkazy o jeho účinnosti. Přesto se ale na trh minulý rok dostal, na což tři úředníci reagovali rezignací.