Polská akademie věd zařadila kočku domácí na seznam nebezpečných invazivních druhů zvířat. Část veřejnosti takové rozhodnutí zaskočilo, avšak vědci si stojí za svým.
Kočky podle vědců loví velké množství ptáků a malých savců, čímž škodlivě ovlivňují druhovou rozmanitost. Rozhodně to ale neznamená, že by se toulavé kočky měly vybíjet, dodávají podle ČT24 vědci.
Poté, co Polská akademie věd zařadila kočku domácí na 1787. místo žebříčku invazivních druhů, strhla se na ni vlna kritiky. Některá média v zemi o změně informovala tak, že ústav vybízí k likvidaci toulavých koček, proti čemuž se akademie brání.
Biolog Wojciech Solarz uvedl, že důvodem zařazení koček na seznam invazivních druhů je, že zvířata loví velké množství ptáků a malých savců, čímž škodlivě ovlivňují druhovou rozmanitost. Kočka navíc prý zdomácněla na Blízkém východě a už jen to je důvod, proč ji na seznam přidat.
„Proto ji z čistě vědecké perspektivy musíme na území Evropy, a tedy také v Polsku, považovat za nepůvodní druh,“ vysvětlila Polská akademie věd.
Podle veterinářky Doroty Sumińské se ale na kočky svaluje příliš viny. Za snižující se biodiverzitu prý může především znečištěné životní prostředí a fasády domů, do nichž ptáci narážejí a hynou.