Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková
31. července 2022 18:33
Čas čtení 1:15

Archeologové našli na dně moře na Bahamách poklad ze stovky let potopené lodi

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Archeologové našli na dně moře na Bahamách poklad ze stovky let potopené lodi
Zdroj: Unsplash/Karl Callwood/volně k užití (ilustrační foto)

Kromě pokladu byly nalezeny také například dochované informace o tom, jak se na lodi stravovali. Mezi nálezy byly například nádoby na olivy, čínské a mexické talíře či osobní věci včetně stříbrného meče vojáka a perlového prstenu.

V roce 1656 se na Bahamách potopila španělská loď naložená obrovským bohatstvím. Její potopení vyvolalo na následujících 350 let opakované pokusy o záchranu alespoň části pokladů. Když byla nedávno zahájena další expedice, málokdo si myslel, že by z ní mohlo něco vzejít, avšak archeologové nyní objevili přívěsky a zlaté řetízky, které ležely stovky let nedotčené na mořském dně. Informoval o tom deník The Guardian

Loď Nuestra Señora de las Maravillas se potopila na západní straně Little Bahama Bank, více než 70 kilometrů od břehu. Nově objevené poklady byly nalezeny mezi troskami více než 13 kilometrů od místa potopení. Společnost Allen Exploration, ve které pracují bahamští a američtí mořští archeologové a potápěči, získala od bahamské vlády licenci na vědecký průzkum a zavázala se všechny nálezy vystavit v novém muzeu na Bahamách.

bahamy
Zdroj: Unsplash/iSAW Company/volně k užití

Mezi poklady, které naznačují, že některé z nálezů byly určeny pro bohaté aristokraty, ne-li pro královskou rodinu, je i propracovaný zlatý filigránový řetěz s motivy rozet. Zlatý přívěsek s křížem ze Santiaga (sv. Jakuba) a indickým kamenem bezoárem, který byl tehdy v Evropě ceněn pro své léčivé účinky, má tvar mušle hřebenatky, symbolu, který uznávali poutníci směřující do Santiaga de Compostela v Galicii.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Kromě pokladu ale byly nalezeny také například dochované informace o tom, jak se na lodi stravovali. Mezi nálezy byly například nádoby na olivy, čínské a mexické talíře či osobní věci včetně stříbrného meče vojáka a perlového prstenu.

Všechny vraky v bahamských vodách jsou majetkem bahamské vlády a společnost Allen Exploration uchovává nálezy pohromadě tím, že sponzoruje Bahamské námořní muzeum.

Domů
Sdílet
Diskuse