Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková
2. srpna 2022 13:09
Čas čtení 0:55

Vědec objevil dosud neznámý druh pandy, žila v Evropě a její zuby se našly v Bulharsku

Kategorie:
News
Uložit Uložené

Pandy jsou sice nejznámější díky svému jedinému žijícímu zástupci, pandě velké, ale kdysi existovala celá řada příbuzných druhů, které se pohybovaly po celé Evropě a Asii. Objevený druh byl poslední známou pandou žijící v Evropě.

Po objevu dvou zubů uložených v bulharském muzeu byl identifikován dosud neznámý druh pandy velké, který se před 6 miliony let pohyboval po evropských mokřadech. Zkamenělá horní stolička a špičák byly původně nalezeny koncem 70. let 20. století v uhelných ložiscích a více než čtyři desetiletí uchovávány ve sbírce bulharského Národního přírodovědného muzea. Informoval o tom server CNN

„Zuby u sebe měly pouze jeden ručně psaný štítek a k tomu dost nečitelný,“ uvedl v tiskové zprávě Nikolaj Spassov, profesor muzea a autor nové studie o zubech. „Trvalo mi mnoho let, než jsem zjistil, o jakou lokalitu se jedná a jaké je jejich stáří. Dlouho trvalo také to, než jsem si uvědomil, že se jedná o neznámou fosilii pandy velké,“ dodal.

panda
Zdroj: Velizar Simeonovski/se svolením

Pandy jsou sice nejznámější díky svému jedinému žijícímu zástupci, pandě velké, ale kdysi existovala celá řada příbuzných druhů, které se pohybovaly po celé Evropě a Asii. Druh objevený díky muzejním artefaktům byl podle tiskové zprávy poslední známou pandou žijící v Evropě. Vědci jej pojmenovali Agriarctos nikolovi podle dlouholetého paleontologa muzea Ivana Nikolova, který nález původně katalogizoval.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Studie odhalila, že medvěd byl stejně velký jako současná panda velká nebo o něco menší. Pravděpodobně se živil převážně vegetariánskou stravou, ale jeho jídlo bylo pestřejší než u jediného žijícího příbuzného pandy, která se živí pouze bambusem. Špičky zubů pravděpodobně nebyly dostatečně tvrdé, aby rozdrtily dřevnaté stonky bambusu, což naznačuje, že zvíře se živilo měkčími rostlinami.

Domů
Sdílet
Diskuse