Pandy jsou sice nejznámější díky svému jedinému žijícímu zástupci, pandě velké, ale kdysi existovala celá řada příbuzných druhů, které se pohybovaly po celé Evropě a Asii. Objevený druh byl poslední známou pandou žijící v Evropě.
Po objevu dvou zubů uložených v bulharském muzeu byl identifikován dosud neznámý druh pandy velké, který se před 6 miliony let pohyboval po evropských mokřadech. Zkamenělá horní stolička a špičák byly původně nalezeny koncem 70. let 20. století v uhelných ložiscích a více než čtyři desetiletí uchovávány ve sbírce bulharského Národního přírodovědného muzea. Informoval o tom server CNN.
„Zuby u sebe měly pouze jeden ručně psaný štítek a k tomu dost nečitelný,“ uvedl v tiskové zprávě Nikolaj Spassov, profesor muzea a autor nové studie o zubech. „Trvalo mi mnoho let, než jsem zjistil, o jakou lokalitu se jedná a jaké je jejich stáří. Dlouho trvalo také to, než jsem si uvědomil, že se jedná o neznámou fosilii pandy velké,“ dodal.
Pandy jsou sice nejznámější díky svému jedinému žijícímu zástupci, pandě velké, ale kdysi existovala celá řada příbuzných druhů, které se pohybovaly po celé Evropě a Asii. Druh objevený díky muzejním artefaktům byl podle tiskové zprávy poslední známou pandou žijící v Evropě. Vědci jej pojmenovali Agriarctos nikolovi podle dlouholetého paleontologa muzea Ivana Nikolova, který nález původně katalogizoval.
Studie odhalila, že medvěd byl stejně velký jako současná panda velká nebo o něco menší. Pravděpodobně se živil převážně vegetariánskou stravou, ale jeho jídlo bylo pestřejší než u jediného žijícího příbuzného pandy, která se živí pouze bambusem. Špičky zubů pravděpodobně nebyly dostatečně tvrdé, aby rozdrtily dřevnaté stonky bambusu, což naznačuje, že zvíře se živilo měkčími rostlinami.