Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Adéla Ježková
2. srpna 2022 20:38
Čas čtení 1:27

Nancy Pelosi přistála na Tchaj-wanu, navzdory zvýšenému napětí mezi USA a Čínou

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Nancy Pelosi přistála na Tchaj-wanu, navzdory zvýšenému napětí mezi USA a Čínou
Zdroj: TASR/AP/J. Scott Applewhite

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosi přistála na Tchaj-wanu. Návštěva se setkala s ostrými výtkami ze strany Číny.

Úterní pozdní příjezd vlivné političky do Tchaj-peje může vyvolat velkou krizi mezi Čínou a USA, které oficiálně neuznávají Tchaj-wan jako nezávislý stát, ale podle amerických zákonů jsou povinny poskytnout jeho vládě prostředky na obranu. Informoval o tom server Al Jazeera

Podle serveru Forbes její let sledovalo více než 708 tisíc lidí online. Ve vodách východně od Tchaj-wanu byly před příletem Pelosi rozmístěny čtyři americké vojenské lodě, včetně jedné letadlové lodi. Návštěva nebyla předem ohlášena, nebyla ani uvedena v jejím itineráři. Koná se v rámci jejího turné po Asii, včetně Singapuru, Malajsie, Japonska a Jižní Koreje. 

Čína již v pondělí pohrozila „vážnými důsledky“, pokud by Pelosi – nejvýše postavená představitelka USA, která za posledních 25 let navštívila Tchaj-wan – pokračovala ve své návštěvě. „Americká strana ponese odpovědnost a zaplatí cenu za podkopávání svrchovaných bezpečnostních zájmů Číny,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying.

„Americká solidarita je dnes důležitější než kdy jindy.“

Pelosi a delegace Kongresu, která ji doprovázela, v úterním prohlášení podle CNN uvedly, že návštěva je poctou americkému neochvějnému závazku podporovat živou demokracii na Tchaj-wanu: „Naše rozhovory s tchajwanským vedením se zaměří na potvrzení podpory našemu partnerovi a na prosazování našich společných zájmů. Americká solidarita s 23 miliony obyvatel Tchaj-wanu je dnes, kdy svět stojí před volbou mezi autokracií a demokracií, důležitější než kdy jindy.“

24. května 2024 11:00 Čas čtení 7:31 Čtrnáctiletého chlapce umučili, protože hvízdl na bělošku. Velcí čarodějové z Ku-klux-klanu šíří nenávist i dnes Čtrnáctiletého chlapce umučili, protože hvízdl na bělošku. Velcí čarodějové z Ku-klux-klanu šíří nenávist i dnes

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů se na cestu vydala několik dní poté, co americký prezident Joe Biden hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o celé řadě otázek včetně Tchaj-wanu. Biden se jej snažil ujistit, že politika USA se nezměnila, a uvedl, že „důrazně odmítá jednostranné snahy o změnu statu quo nebo podkopání míru a stability v Tchajwanské úžině“. Minulou středu novinářům řekl, že americká armáda si myslí, že návštěva Pelosi na Tchaj-wanu není právě teď dobrý nápad.

Delegace v čele s Pelosi se má během návštěvy setkat s vysokými tchajwanskými představiteli, aby projednali vztahy mezi USA a Tchaj-wanem, mír a bezpečnost, hospodářský růst a obchod, pandemii covidu-19, klimatickou krizi, lidská práva, demokratické vládnutí a další významné otázky společného zájmu. Odletět z Tchaj-wanu by Pelosi měla ještě ve středu.

Domů
Sdílet
Diskuse