Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 1. 2. 2023 svátek má Hynek

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu

Cílem regulace je zabránit v prodeji testovacího balení nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže.

Barbora Volfová, ČTK
3. 8. 2022 13:20 Čas čtení: 2:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
News
0
Barbora Volfová
ČTK
3. 8. 2022 13:20
Čas čtení: 2:13

Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu

Cílem regulace je zabránit v prodeji testovacího balení nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže.

Barbora Volfová
ČTK
3. srpen 2022, 13:20
Čas čtení: 2:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Ministerstvo zdravotnictví možná omezí množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na maximálně deset miligramů. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou úřad předložil k připomínkování. Informuje o tom ČTK.

 

Podle ministerstva je nyní v sáčcích obvykle mezi dvěma až sedmi miligramy nikotinu, na trhu jsou však i sáčky s až 50 miligramy. Vyhláška stanovuje i požadavky na vzhled, velikost, označování a další vlastnosti sáčků, pro které dosud na rozdíl od tabákových výrobků či elektronických cigaret pravidla chybí. Vláda v poslední době projednávala několik opozičních novel, které se sáčků týkají.

 

Nikotinový sáček.
Nikotinový sáček. Zdroj: Wikimedia/Jakubdrastich2/volně k užití

 

Při stanovení množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na deset miligramů vyslyšelo ministerstvo stanovisko protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Vyhláška současně počítá s tím, že v jednom balení musí být maximálně 200 miligramů nikotinu, balení musí navíc obsahovat minimálně 20 porcí.

„Cílem je zabránit prodeji testovacích balení a balení, která by z důvodu malého množství porcí byla lépe finančně dostupná nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže,“ vysvětluje ministerstvo.

 

Sáčky bude podle vyhlášky nutné zabezpečit proti manipulaci ze strany dětí, balení nebude smět připomínat tvarem, barvou, kresbou či popisem potravinu, kosmetický přípravek nebo hračku. Výrobek také podle návrhu nebude smět obsahovat jakékoliv prvky, které přímo nebo nepřímo cílí na nezletilé. V souvislosti s příchutěmi a aromaty také nesmí evokovat cukrovinky a cukrářské výrobky. „Prvky související s příchutí výrobku mohou být na výrobku uvedeny pouze ve formě textu,“ uvádí vyhláška.

 

Na obalu bude nutné uvést zdravotní varování, která nesmí výrobce nijak komentovat či parafrázovat. Výrobek také nesmí obsahovat například vitaminy, složky, které vytvářejí dojem, že náplň je zdraví prospěšná, návykové látky s výjimkou nikotinu, kofein, taurin a jiné stimulující složky či složky zbarvující sliny, stojí v návrhu.

 

Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám. Nikotinové sáčky se užívají podobně jako tabák určený k orálnímu užití. Aplikují se do úst, ale nekousají se ani nepolykají. Uživatel sáček umístí nejčastěji mezi ret a dáseň nebo tvář a dáseň a nechá jej působit obvykle po dobu pět minut až čtvrt hodiny, nikotin se vstřebává skrz prokrvenou sliznici.

 

„Užívání nikotinových sáčků není zdravotně žádoucím chováním a závislost na nikotinu je nemoc,“ vysvětluje regulaci úřad. Úkol zpracovat vyhlášku mu uložila loňská novela zákona o potravinách.

 

Nikotinovými sáčky se v poslední době zabývalo i několik poslaneckých návrhů, které projednala vláda. Neutrální stanovisko zaujal kabinet v červenci k novele, jejímž smyslem je zakázat prodej sáčků lidem pod 18 let. Záporně se kabinet postavil k novele poslanců ANO, kteří chtěli omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků.

 

V roce 2020 byla do dotazníku vytvořeném Státním zdravotním ústavem nově zařazena také otázka užívání nikotinových sáčků bez obsahu tabáku. Nejvyšší zastoupení uživatelů nachází v nejmladší věkové skupině 15–⁠24 let (6,6 %).

 

„Obecně lze říci, že pokud tyto alternativní výrobky pomáhají kuřákům v procesu odvykání, mohou být pro tuto dobu méně škodlivé danému člověku než klasická cigareta. Je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy předtím nekouřili,“ upozorňuje MUDr. Marie Nejedlá.  

 

Zdroj: Wiki Commons/Jakubdrastich2

 

Negativní postoj zaujala vláda Petra Fialy (ODS) i k úpravě, která měla zakázat užívání nikotinových sáčků ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech. Ministerstvo zdravotnictví předpis nedoporučovalo mimo jiné kvůli absurdnímu procesu kontroly, kdy je ve většině případů potřeba donutit kontrolovanou osobu k otevření úst.

 

Anketa:Zobrazit výsledky >Skrýt výsledky >
Měl by podle tebe být prodej nikotinových sáčků v Česku regulován?
Ano.Ne.Hlasovat
Ano.40%
Ne.60%

 

Kabinet nesouhlas vysvětlil i tím, že smyslem zákazu kouření ve veřejných prostorách je především ochrana nekuřáků před následky pasivního kouření, což v případě nikotinových sáčků odpadá.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: odok.cz, szu.czNáhledový obrázek: Wiki Commons/Jakubdrastich2
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.