Cílem regulace je zabránit v prodeji testovacího balení nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže.
Ministerstvo zdravotnictví možná omezí množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na maximálně deset miligramů. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou úřad předložil k připomínkování. Informuje o tom ČTK.
Podle ministerstva je nyní v sáčcích obvykle mezi dvěma až sedmi miligramy nikotinu, na trhu jsou však i sáčky s až 50 miligramy. Vyhláška stanovuje i požadavky na vzhled, velikost, označování a další vlastnosti sáčků, pro které dosud na rozdíl od tabákových výrobků či elektronických cigaret pravidla chybí. Vláda v poslední době projednávala několik opozičních novel, které se sáčků týkají.
Při stanovení množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na deset miligramů vyslyšelo ministerstvo stanovisko protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Vyhláška současně počítá s tím, že v jednom balení musí být maximálně 200 miligramů nikotinu, balení musí navíc obsahovat minimálně 20 porcí.
„Cílem je zabránit prodeji testovacích balení a balení, která by z důvodu malého množství porcí byla lépe finančně dostupná nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže,“ vysvětluje ministerstvo.
Sáčky bude podle vyhlášky nutné zabezpečit proti manipulaci ze strany dětí, balení nebude smět připomínat tvarem, barvou, kresbou či popisem potravinu, kosmetický přípravek nebo hračku. Výrobek také podle návrhu nebude smět obsahovat jakékoliv prvky, které přímo nebo nepřímo cílí na nezletilé. V souvislosti s příchutěmi a aromaty také nesmí evokovat cukrovinky a cukrářské výrobky. „Prvky související s příchutí výrobku mohou být na výrobku uvedeny pouze ve formě textu,“ uvádí vyhláška.
Na obalu bude nutné uvést zdravotní varování, která nesmí výrobce nijak komentovat či parafrázovat. Výrobek také nesmí obsahovat například vitaminy, složky, které vytvářejí dojem, že náplň je zdraví prospěšná, návykové látky s výjimkou nikotinu, kofein, taurin a jiné stimulující složky či složky zbarvující sliny, stojí v návrhu.
„Užívání nikotinových sáčků není zdravotně žádoucím chováním a závislost na nikotinu je nemoc,“ vysvětluje regulaci úřad. Úkol zpracovat vyhlášku mu uložila loňská novela zákona o potravinách.
Nikotinovými sáčky se v poslední době zabývalo i několik poslaneckých návrhů, které projednala vláda. Neutrální stanovisko zaujal kabinet v červenci k novele, jejímž smyslem je zakázat prodej sáčků lidem pod 18 let. Záporně se kabinet postavil k novele poslanců ANO, kteří chtěli omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků.
V roce 2020 byla do dotazníku vytvořeném Státním zdravotním ústavem nově zařazena také otázka užívání nikotinových sáčků bez obsahu tabáku. Nejvyšší zastoupení uživatelů nachází v nejmladší věkové skupině 15–24 let (6,6 %).
„Obecně lze říci, že pokud tyto alternativní výrobky pomáhají kuřákům v procesu odvykání, mohou být pro tuto dobu méně škodlivé danému člověku než klasická cigareta. Je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy předtím nekouřili,“upozorňuje MUDr. Marie Nejedlá.
Negativní postoj zaujala vláda Petra Fialy (ODS) i k úpravě, která měla zakázat užívání nikotinových sáčků ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech. Ministerstvo zdravotnictví předpis nedoporučovalo mimo jiné kvůli absurdnímu procesu kontroly, kdy je ve většině případů potřeba donutit kontrolovanou osobu k otevření úst.
Kabinet nesouhlas vysvětlil i tím, že smyslem zákazu kouření ve veřejných prostorách je především ochrana nekuřáků před následky pasivního kouření, což v případě nikotinových sáčků odpadá.