Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Volfová ČTK
3. srpna 2022 13:20
Čas čtení 2:13

Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh regulace nikotinových sáčků. Chce omezit množství nikotinu
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Cílem regulace je zabránit v prodeji testovacího balení nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže.

Ministerstvo zdravotnictví možná omezí množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na maximálně deset miligramů. Vyplývá to z návrhu vyhlášky, kterou úřad předložil k připomínkování. Informuje o tom ČTK.

Podle ministerstva je nyní v sáčcích obvykle mezi dvěma až sedmi miligramy nikotinu, na trhu jsou však i sáčky s až 50 miligramy. Vyhláška stanovuje i požadavky na vzhled, velikost, označování a další vlastnosti sáčků, pro které dosud na rozdíl od tabákových výrobků či elektronických cigaret pravidla chybí. Vláda v poslední době projednávala několik opozičních novel, které se sáčků týkají.

Nikotinový sáček.
Nikotinový sáček. Zdroj: Wikimedia/Jakubdrastich2/volně k užití

Při stanovení množství nikotinu v jedné porci nikotinového sáčku na deset miligramů vyslyšelo ministerstvo stanovisko protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila. Vyhláška současně počítá s tím, že v jednom balení musí být maximálně 200 miligramů nikotinu, balení musí navíc obsahovat minimálně 20 porcí.

24. července 2022 11:30 Čas čtení 3:22 Nikotinové sáčky jsou populární hlavně mezi dětmi. Vyvolávají větší závislost na nikotinu než cigarety Nikotinové sáčky jsou populární hlavně mezi dětmi. Vyvolávají větší závislost na nikotinu než cigarety

„Cílem je zabránit prodeji testovacích balení a balení, která by z důvodu malého množství porcí byla lépe finančně dostupná nízkopříjmovým skupinám včetně dětí a mládeže,“ vysvětluje ministerstvo.

Sáčky bude podle vyhlášky nutné zabezpečit proti manipulaci ze strany dětí, balení nebude smět připomínat tvarem, barvou, kresbou či popisem potravinu, kosmetický přípravek nebo hračku. Výrobek také podle návrhu nebude smět obsahovat jakékoliv prvky, které přímo nebo nepřímo cílí na nezletilé. V souvislosti s příchutěmi a aromaty také nesmí evokovat cukrovinky a cukrářské výrobky. „Prvky související s příchutí výrobku mohou být na výrobku uvedeny pouze ve formě textu,“ uvádí vyhláška.

Na obalu bude nutné uvést zdravotní varování, která nesmí výrobce nijak komentovat či parafrázovat. Výrobek také nesmí obsahovat například vitaminy, složky, které vytvářejí dojem, že náplň je zdraví prospěšná, návykové látky s výjimkou nikotinu, kofein, taurin a jiné stimulující složky či složky zbarvující sliny, stojí v návrhu.

Nikotin patří k nejrozšířenějším návykovým látkám. Nikotinové sáčky se užívají podobně jako tabák určený k orálnímu užití. Aplikují se do úst, ale nekousají se ani nepolykají. Uživatel sáček umístí nejčastěji mezi ret a dáseň nebo tvář a dáseň a nechá jej působit obvykle po dobu pět minut až čtvrt hodiny, nikotin se vstřebává skrz prokrvenou sliznici.

„Užívání nikotinových sáčků není zdravotně žádoucím chováním a závislost na nikotinu je nemoc,“ vysvětluje regulaci úřad. Úkol zpracovat vyhlášku mu uložila loňská novela zákona o potravinách.

Nikotinovými sáčky se v poslední době zabývalo i několik poslaneckých návrhů, které projednala vláda. Neutrální stanovisko zaujal kabinet v červenci k novele, jejímž smyslem je zakázat prodej sáčků lidem pod 18 let. Záporně se kabinet postavil k novele poslanců ANO, kteří chtěli omezit reklamu a propagaci nikotinových sáčků.

V roce 2020 byla do dotazníku vytvořeném Státním zdravotním ústavem nově zařazena také otázka užívání nikotinových sáčků bez obsahu tabáku. Nejvyšší zastoupení uživatelů nachází v nejmladší věkové skupině 15–⁠24 let (6,6 %).

„Obecně lze říci, že pokud tyto alternativní výrobky pomáhají kuřákům v procesu odvykání, mohou být pro tuto dobu méně škodlivé danému člověku než klasická cigareta. Je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy předtím nekouřili,“upozorňuje MUDr. Marie Nejedlá.  

nikotinový sáček
Zdroj: Wiki Commons/Jakubdrastich2

Negativní postoj zaujala vláda Petra Fialy (ODS) i k úpravě, která měla zakázat užívání nikotinových sáčků ve volně přístupných vnitřních veřejných prostorech. Ministerstvo zdravotnictví předpis nedoporučovalo mimo jiné kvůli absurdnímu procesu kontroly, kdy je ve většině případů potřeba donutit kontrolovanou osobu k otevření úst.

Anketa:
Měl by podle tebe být prodej nikotinových sáčků v Česku regulován?
Ano.
Ne.
Ano.
40 %
Ne.
60 %

Kabinet nesouhlas vysvětlil i tím, že smyslem zákazu kouření ve veřejných prostorách je především ochrana nekuřáků před následky pasivního kouření, což v případě nikotinových sáčků odpadá.

Domů
Sdílet
Diskuse