Nikotinové sáčky jsou v posledních letech obrovským fenoménem. Ačkoli nikotinové sáčky tabák neobsahují, i s jejich užíváním se pojí řada rizik. Velkým problémem je také to, že si tento výrobek mohou v Česku bez omezení koupit i děti a mladiství. To se ale zřejmě díky plánovaným změnám v legislativě brzy změní.
Začátek boomu nikotinových sáčků můžeme vysledovat do Švédska, konkrétně k tamní firmě, která na základě poptávky spotřebitelů začala s vývojem beztabákového produktu. Oddělila nikotin od tabákových listů a výsledkem byly právě nikotinové sáčky. Na trh byly uvedeny v roce 2014, od té doby jejich popularita roste.
Jejich přesné fungování popsal pro Refresher adiktolog Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze: „Obal pytlíčku je z celulózy, uvnitř je bílý prášek z celulózových vláken. Obsah sáčku je napuštěn nikotinem, což je hlavní účinná látka, dále sladidly, dochucovadly a dalšími aditivy, například stabilizátory, konzervanty, regulátory kyselosti nebo zahušťovadly. Sáček se vloží do úst mezi ret a dáseň a následně se začne uvolňovat nikotin, který se do oběhu vstřebává skrze ústní sliznici. Sáčky se nekousají ani nepolykají.“
V Česku je užívají hlavně mladiství
I v Česku se nikotinové sáčky těší velké popularitě. Státní zdravotní ústav (SZÚ) přidal tento typ výrobku do svého každoročního reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky v roce 2020, kdy ho užívalo 1,7 % dotázaných. O rok později to bylo 1,8 % respondentů, přičemž 0,6 procenta z nich užívalo tento typ výrobku denně. Alarmující je, že největší počet z těch, kteří nikotinové sáčky užívají, je v nejmladší věkové kategorii 15–24 let (6,6 %).
Největší riziko: množství nikotinu a dostupnost dětem
Nikotinové sáčky sice neobsahují přímo tabák, problémem je však samotný nikotin, který je v sáčcích obsažen. „Z jedné klasické cigarety se do lidského těla vstřebá zhruba 1,5 až 2 miligramy nikotinu. Z nikotinových sáčků se vstřebá zhruba 60 % obsahu nikotinu. Nikotinové sáčky se prodávají v 7, 14, ale třeba i 30miligramových verzích. Vzhledem k závislostnímu potenciálu nikotinu tedy závislost na nikotinu, který je v sáčcích, může vznikat rychleji a může být hlubší,“ vysvětlil pro Refresher Ladislav Dékány z Národní linky pro odvykání.
Národní linka pro odvykání kouření (800 350 000) poskytuje telefonické poradenství zdarma uživatelům návykových látek (včetně nikotinových sáčků) a jejich blízkým (tedy i rodičům dětí, které užívají sáčky nebo kouří). Linka je podporována Radou vlády ČR.
K nadměrným dávkám nikotinu se v Česku přidružuje další riziko – již zmiňovaný fakt, že největší počet uživatelů nikotinových sáčků je mezi mladistvými. A také to, že si v tuzemsku mohou lidé v tomto věku výrobek bez omezení koupit. Současná legislativa jim to umožňuje. Podle Adama Kulhánka jim ale může hrozit rozvoj závislosti na nikotinu a poškození vývoje mozku. „Užívání nikotinu v dospívání, pokud se mozek ještě vyvíjí, je spojeno s rizikem zhoršení kognitivních funkcí, impulzivním chováním a poruchami nálad,“ uvedl.
Cílený marketing a vliv sociálních sítí
Na trhu je dostupné nepřeberné množství příchutí nikotinových sáčků. Svými názvy často připomínají oblíbené cukrovinky. Agresivní marketing se často zaměřuje právě na děti a mladistvé, podle Ladislava Dékányho z prostého důvodu: „Cílem marketingu je získat nové zákazníky, kteří vzhledem k potenciálu nikotinu vyvolat závislost mohou od tabákových firem jejich produkty odebírat desítky let. Tudíž je v jejich zájmu cílit na nejmladší uživatele.“
Takový typ marketingu podle něj ale není žádnou novinkou. „V minulosti šlo o cigarety s příchutěmi, případně zahřívaný tabák. Reklama na tabákové výrobky je u nás regulovaná a reklama na nikotinové sáčky se pohybuje v šedé zóně, protože se nejedná o tabákový výrobek,“ dodává. U nikotinových sáčků je v dnešní době častým problémem i propagace z řad známých tváří a influencerů, které mladí lidé ve velkém množství sledují. Takoví lidé by podle Dékányho měli sami zvážit, zda je takové jednání morální.
Regulaci chystá ministerstvo i opoziční poslanci
Podle Adama Kulhánka z kliniky adiktologie by nikotinové sáčky, stejně jako ostatní nikotinové produkty, měly být na českém trhu legislativně regulovány a spadat do některé z kategorií tabákových a nikotinových produktů. „Dále by měla by být jasně stanovena kritéria pro jejich dovoz, prodej, užívání, maximální množství účinné látky a složení, balení, reklamu a propagaci a stejně tak definovány postihy, pokud by zákonné normy byly porušovány,“ domnívá se.
Anketa:
Měl by podle tebe být prodej nikotinových sáčků v Česku regulován?
Změn se v tomto ohledu plánuje hned několik. Jednu z cest zvolila skupina opozičních poslanců formou návrhu novely zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Zákonodárci chtějí regulovat prodej nikotinových sáčků obdobně, jako tomu je u elektronických cigaret. „Nemůžeme jen přihlížet, jak nám vznikají noví závislí, a už vůbec ne z řad děti,“ uvedl Marek Novák (ANO), jeden z předkladatelů návrhu. Doplnil, že přestože ne všichni výrobci cílí jen na mladistvé, zákonná regulace nastavující jasná pravidla je namístě. Širší předlohu pak předložili poslanci Jaroslav Bašta (SPD) a Věra Adámková (ANO).
Na novelizaci zákona aktuálně pracuje i ministerstvo zdravotnictví. Jejím cílem bude podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba omezit věkovou hranici i obsah nikotinu. „Ministerstvo dále pracuje na vyhlášce, která má stanovit požadavky na složení, vzhled, jakost, vlastnosti, označování, včetně zakázaných prvků a rysů nikotinových sáčků bez obsahu tabáku, a dále způsob, lhůty a rozsah oznamovací povinnosti,“ doplnil Jakob.