Nově vynalezený systém OrganEx je technologie, která spočívá v recirkulaci kyslíku a krve do buněk a tkání tak, aby mohly zůstat funkční i po několika hodinách od smrti.
Krátce po smrti organismu začnou odumírat buňky a selhávat orgány. Tým vědců z Yaleovy univerzity však nyní vyvinul způsob, který dokáže obnovit buněčnou aktivitu i po smrti. Tuto ohromující technologii nazvanou OrganEx lze použít k zahájení opravy buněk i v poškozených orgánech. Vědci předpokládají, že OrganEx by mohl dále vést k účinnějším metodám transplantace orgánů a léčby ischemie. Informovali o tom na webu Yale News.
Ischemie je stav, který způsobuje odumírání tkání a buněk v orgánu v důsledku sníženého přívodu krve a kyslíku. Závažnost této poruchy lze pochopit ze skutečnosti, že ischemie myokardu (ischemie srdce) je často považována za hlavní příčinu srdečního selhání u lidí. Vědci z Yaleovy univerzity dokázali během své studie obnovit buněčnou aktivitu prasete, které zemřelo v důsledku zástavy srdce, a to do jedné hodiny od jeho smrti.
„Buňky neodumírají hned po smrti, což v podstatě otevírá možnost zásahu. Touto studií jsme ukázali, že při správném zásahu nemusí buňky odumřít,“ řekl serveru Interesting engineering jeden z autorů studie a neurolog z Yaleovy univerzity Zvonimir Vrselja.
OrganEx je technologie, která spočívá v recirkulaci kyslíku a krve do buněk a tkání tak, aby mohly zůstat funkční i po několika hodinách od smrti. Systém OrganEx je poháněn dvěma komponenty. První z nich simuluje funkci srdce a plic a pumpuje krev do celého těla. Druhý je v podstatě tekutina obsahující syntetický hemoglobin zvaný hemopure a řadu dalších molekul, které zabraňují srážení krve a rozpadu buněk. Hemopure dodává červeným krvinkám kyslík a nutí je zůstat funkční.