Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Radim Šlechta
6. srpna 2022 10:27
Čas čtení 0:55

V Praze 5 zavřou centrum pro drogově závislé. Podle asociace tím může být ohroženo veřejné zdraví

Kategorie:
News
Uložit Uložené

V souvislosti s ukončením nájmu centra pro drogově závislé v Praze 5 se počet podobných míst sníží o třetinu. Podle asociace streetwork je třeba síť center pro drogově závislé rozšířit.

Česká asociace streetwork vyzývá radnici Prahy 5, aby prodloužila výpovědní smlouvu v souvislosti s ukončením nájmu kontaktnímu centru, kam si drogově závislí mohou přijít pro pomoc. Žádá o to v otevřeném dopise. Zároveň apeluje na městskou část, aby s magistrátem našla jiné místo, kde by kontaktní centrum pro drogové závislé mohlo fungovat.

„Situace v sousedství Mahenovy ulice skutečně není dobrá. Magistrát hlavního města Prahy o situaci ví, potřebné řešení však z našeho pohledu již velmi dlouho odkládá,“ píše asociace v otevřeném dopisu. Upozorňuje, že v červnu rada Prahy schválila optimální síť adiktologických služeb. Stále ale není zřejmé, kdy dojde k realizaci tohoto plánu.

Tým centra pomoci Progressive v Praze 5.
Tým centra pomoci Progressive v Praze 5. Zdroj: Progressive/propagační materiál

Pokud by došlo k ukončení kontaktního centra v Praze 5, budou v rámci hlavního města k dispozici jen dvě podobná místa. Podle asociace streetwork se situace v některých částech Prahy může významně zhoršit. „Obyvatelům Prahy, kteří se potýkají se závislostí, budou mnohem hůře dostupné podpůrné sociální služby, bude ohroženo i veřejné zdraví vyšším rizikem šíření infekčních onemocnění. To vše citelně naruší sociální rovnováhu v hlavním městě,“ píše asociace.

16. května 2024 13:00 Čas čtení 3:18 Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž) Thirty Seconds to Mars přivezli do Prahy hudební mišmaš. Show připomínala rockový nářez i diskotéku z Horní Dolní (Reportáž)

Upozorňuje, že kromě ohrožení veřejného zdraví může vzrůst kriminalita, ale i celkové napětí v lokalitách. Podle asociace by se výpověď měla prodloužit ze šesti na dvanáct měsíců. Město by zároveň mělo najít jiné místo a rozšířit síť center pro drogově závislé. „Závislost je onemocnění, závislí obyvatelé Prahy nemají být rukojmími jedné městské části. Současná situace nemá vítěze, má jen poražené,“ píší autoři textu.

Domů
Sdílet
Diskuse