Rostoucí teploty ohrožují budoucnost nejen mořských želv.
Všechny nově vylíhnuté mořské želvy na pobřeží Floridy jsou samice, a to již 4 roky po sobě. Jejich pohlaví totiž definuje především teplota. S tím, jak se otepluje, je pravděpodobné, že se nadále budou rodit spíš samičky, což ohrožuje budoucnost celého druhu. Informuje o tom magazín People.
Kvůli rostoucí teplotě se na Floridě již čtvrtý rok po sobě líhnou téměř výhradně samice mořských želv. Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) se pohlaví u želv určuje až po oplodnění, tedy v době inkubace. Právě teplota je při vývoji plodu klíčovým faktorem.
Pokud k inkubaci dochází při teplotě 27,7 °C, podle vědců se vylíhnou zpravidla samci, pokud je ale teplota vyšší a přesáhne 31 °C, vylíhne se želví samice. Na horkém pobřeží Floridy, ale například i v Austrálii se kvůli zvyšující se teplotě nyní rodí téměř výhradně samice (přibližně z 99 %).
Problémem je, že kvůli poklesu populace samců se druh ve výhledu do budoucnosti dostává do ohrožení. V průběhu let tedy pravděpodobně uvidíme pokles želví populace. Podle NOAA jsou ale vlivem klimatické změny a oteplování planety ohroženy i některé další druhy plazů.
Podle ošetřovatelů želv je v současnosti potřeba zachránit každého ohroženého jedince, aby se druh zachoval. K tomu mohou sloužit želví nemocnice, kterých ale stále není dostatek.