Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
9. srpna 2022 20:15
Čas čtení 1:00

Spí pavouci? Podle vědců probíhá jejich spánek podobně jako u lidí

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Spí pavouci? Podle vědců probíhá jejich spánek podobně jako u lidí
Zdroj: TASR/AP/Winfried Rothermel

Výzkum se zaměřil na složité zkoumání spánkových cyklů u pavouků.

Vědecký tým pod vedením evoluční bioložky Daniely Roessler se zabýval otázkou, zda pavouci spí nebo ne. Aby našel odpověď, rozmístil kamery, které v noci sledovaly pavoučí mláďata. Výsledky svého výzkumu zveřejnili vědci v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Probíhá u pavouků REM fáze spánku? 

Videozáznamy ukázaly, že pavoukům cukaly nohy a pohybovaly se oči. Výzkumníci uvedli, že tento stav je podobný spánkové fázi REM. U lidí je tato fáze charakterizovaná právě rychlými pohyby očí. REM fáze spánku je také spojena se sněním. Zatímco u jiných zvířat, jako jsou savci nebo ptáci, bylo zažívání REM fáze už prokázáno, u pavouků to dosud tak jednoduše prokázat nešlo. Mnoho druhů totiž nemá pohyblivé oči, což zkoumání ztěžuje.  

Roessler se spolu s týmem ale zaměřila na pavouky z čeledi skákavkovitých, kteří při lovu pohybují sítnicí. Navíc k výzkumu použila mláďata, která mají průhlednou vnější vrstvu.

Pavouk jako takový je na evolučním stromě od člověka velmi vzdálen. Někteří vědci tak pochybují, že by se opravdu jednalo o stejný spánek, jaký probíhá u lidí. Podle jiných je naopak fascinující, že lze tak podobné znaky najít u dvou tolik vzdálených druhů. Budoucí výzkumy by se tak mohly zabývat otázkou, jak moc rozšířený REM spánek u pavouků je a k jakému účelu jim slouží. 

16. května 2024 8:00 Čas čtení 7:04 „Štěňata jsou čistokrevná, ale papíry nemají.“ Jak na internetu poznat nebezpečné množírny? „Štěňata jsou čistokrevná, ale papíry nemají.“ Jak na internetu poznat nebezpečné množírny?

Výzkumy zabývající se aktivitou pavouků využili nedávno také vědci Rice University v americkém Houstonu. Tělo mrtvého pavouka využili k sestavení robota. Přeměnili ho na takzvaná nekrobotická chapadla, která mohou manipulovat s předměty. Unesou až 130 procent vlastní hmotnosti a jsou biologicky rozložitelná

Domů
Sdílet
Diskuse