Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Volfová TASR
13. srpna 2022 20:22
Čas čtení 1:16

„Tisíckrát bravo.“ Íránská média chválila útočníka, jenž pobodal spisovatele Rushdieho

Kategorie:
News
Uložit Uložené
„Tisíckrát bravo.“ Íránská média chválila útočníka, jenž pobodal spisovatele Rushdieho
Zdroj: TASR/AP/Joshua Goodman

V Íránu zatím nebyla žádná oficiální reakce na útok na Rushdieho, který byl v pátek na přednášce v New Yorku pobodán do krku a trupu.

Několik íránských médií dnes v novinách opěvovalo muže, jenž pobodal pětasedmdesátiletého britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Spisovatel se během incidentu chystal přednášet v Chautauqua Institution v New Yorku. 

Informují o tom britský server Metro a Times of Israel.

13. srpna 2022 8:37 Čas čtení 0:38 Salman Rushdie možná přijde o oko. Útočník autorovi Satanských veršů poškodil i játra Salman Rushdie možná přijde o oko. Útočník autorovi Satanských veršů poškodil i játra
Rushdie se stal na celém světě známým svým čtvrtým románem Satanské verše, vydaným v roce 1988. Román vyvolal zejména v muslimských zemích vlnu protestů. Kampaň proti Rushdieho románu vyústila až do situace, kdy íránský duchovní vůdce ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní vydal v roce 1989 náboženský dekret – fatvu – kvůli znevažování islámu, kterého se měl spisovatel v románu dopustit. Podle fatvy má každý muslim povinnost Rushdieho zabít. Rushdie se tak musel od tohoto momentu ukrývat a měnit místo svého pobytu.

Íránské noviny Kayhan útok na Rushdieho chválily slovy: „Tisíckrát bravo statečnému a svědomitému člověku, který v New Yorku zaútočil na odpadlíka a zlého Salmana Rushdieho. Ruka muže, který roztrhl krk Božímu nepříteli, musí být políbena.“

Salman Rushdie
Zdroj: Wikimedia Commons/ActuaLitté/volně k použití

Zpravodajský web Asr Iran v sobotu přinesl často citovaný citát Chameneího: „Šíp vystřelený Chomejním jednoho dne zasáhne svůj cíl.“ Titulek dnešních novin Vatan Emrooz zněl: „Nůž v krku Salmana Rushdieho.“ Další noviny Khorasan nazvaly spisovatele Satanem, který je na cestě do pekla. 

„Těší mě to a ukazuje to, že ti, kteří urážejí posvátné věci nás muslimů, budou kromě trestu v onom světě potrestáni i v tomto světě z rukou lidí,“ řekl jeden z dotázaných muslimů pro server Metro.

Našli se i tací, kteří čin odsoudili. Muslimský učitel vyjádřil své obavy. „Mám pocit, že ti, kteří to udělali, se snaží izolovat Írán od okolního světa,“ řekl pro sever Metro.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Íránská náboženská organizace nabídla odměnu 2,7 milionu dolarů každému, kdo vykoná Chomejního fatvu. V roce 2012 zvýšila částku na 3,3 milionu dolarů. Rushdie byl po útoku převezen vrtulníkem do nemocnice. Násilný čin odsoudili spisovatelé a politici po celém světě jako útok na svobodu slova a projevu. 

Domů
Sdílet
Diskuse