Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Barbora Volfová
14. srpna 2022 16:10
Čas čtení 1:06

Obrazem: Před 20 lety zasáhly Česko ničivé povodně. Připomeň si největší událost svého druhu ve fotografiích

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Obrazem: Před 20 lety zasáhly Česko ničivé povodně. Připomeň si největší událost svého druhu ve fotografiích
Zdroj: Wikimedia/Jklamo/volně k užití

Je tomu přesně 20 let, kdy Česko bojovalo s ničivými povodněmi.

Uplynulo dvacet let od ničivých povodní, které svým rozsahem a intenzitou překonaly vše, co lidé v České republice dosud zažili. Byla překročena všechna maxima dosažených průtoků a výšek hladin. Nejvíce postiženými oblastmi v Čechách bylo povodí Vltavy, později dolní tok Labe a okrajově také toky v povodí Ohře a na Moravě povodí Dyje. 

Celkový objem srážek, které spadly na území České republiky, se dostal k téměř 9,7 miliardy m³ vody. Nejvíce vody dopadlo na území Jihočeského, Plzeňského a Středočeského kraje. Přinášíme ti fotografie ze zasažených oblastí srpnové katastrofy, která patří mezi největší události svého druhu v naší historii.

Povodeň 2002Třímetrová židle Magdaleny Jetelové byla odplavena z Prahy až do MělníkaPomník lachtana Gastona v zoo Praha, který se stal jedním ze symbolů povodní 2002. Lachtan povodně nepřežil. Pracovníci zoo museli evakuovat zvířata do bezpečí.Povodeň v historickém centru Prahy.
Zobrazit galerii
(13)

Ničivé záplavy z roku 2002 připomnělo tento týden i ministerstvo obrany. „Před 20 lety postihla Českou republiku nejničivější povodeň v novodobých dějinách. Zatopena byla i část Prahy. Už od 7. srpna 2002 se do záchranných prací začala zapojovat Armáda ČR. Jen s pomocí vrtulníků evakuovali vojáci 1618 osob. A pomáhali i s likvidací škod, a to až do konce listopadu,“napsal resort na Twitteru.

Příčinou vzniku povodně byly přívalové deště vyvolané dvěma po sobě následujícími tlakovými nížemi. První, ve dnech 6. a 7. srpna, postihla nejvíce oblast jižních Čech. Druhá, ještě výraznější, postupovala svým středem přes Čechy 12. srpna. Půda v povodí Vltavy již ztratila schopnost cokoli vsakovat a vodní nádrže Vltavské kaskády nebyly schopny další přívaly vod zadržet. 14. srpna bylo zaplaveno pražské metro i Karlín.

Domů
Sdílet
Diskuse