Křeček na konci června odebral Šimůnkové podpisová práva. Zdůvodnil to tím, že její práci provázejí lidské i manažerské komplikace. Toto chování kritizovala například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, nechce ho už dál zastupovat a spolupracovat s ním. Uvedla to ve středu pro ČTK.
Křeček pak řekl, že s další spoluprací počítal a rezignace je mu líto. V rozhodování Šimůnkové podle něho převážily emoce. Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné názory. Sněmovna zvolila Šimůnkovou do funkce ombudsmanovy zástupkyně v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté.
„Nechci a nemohu nadále zastupovat ombudsmana Stanislava Křečka ani s ním jakkoli spolupracovat, neboť s jeho názory, lidským i profesním přístupem zásadně nesouhlasím,“ řekla Šimůnková.
Křeček a Šimůnková se střetli v minulosti kvůli výrokům na adresu Romů, kvůli přítomnosti otců u porodu v době epidemie či kvůli právům dětí. Ombudsman už dřív stáhl svou zástupkyni z vládních rad, v nichž za jeho kancelář zasedala. Od července jí pak odebral veškerou její agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla.
„Zvažují kroky na svoji právní obranu,“ zopakovala dnes končící zástupkyně. Dodala, že práci vykonávala intenzivně a svědomitě a po odebrání úkolů se jí nemohla už věnovat ve prospěch lidí tak, jak to dělali její předchůdci. Formálně ve funkci zůstat nechce.
Odebrání podpisového práva Šimůnkové kritizovala například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. Uvedla, že tento krok může být ze strany ombudsmana aktem pomsty za to, že jej kritizoval Senát. Dodala, že se jedná o porušení dvaadvacetileté tradice.