Ve své nové roli bude Jason Grant diskutovat o problémech menstruujících, menopauze a menstruační chudobě.
Jeho jmenování přichází v době, kdy se Skotsko stává první zemí, která zavádí zákon rozšiřující přístup k bezplatným menstruačním produktům. Na sociálních sítích ale situace vyvolala rozhořčení. Uživatelům se nelíbí, že bude o menstruaci veřejně debatovat někdo, kdo ji „na vlastní kůži“ nikdy nezažil, píše Independent.
„Skotská vláda právě jmenovala úředníka pro důstojnou menstruaci. Mimochodem, je to muž. Ne, nedělám si legraci – kéž by tomu tak bylo,“ napsala například na Twitter americká politička Lavern Spicer. „Pouze 24 % dívek ve Velké Británii se cítí komfortně, když se svými přáteli mužského pohlaví mluví o své menstruaci. Pouze 29 % dívek ve Velké Británii se cítí komfortně, když se o své menstruaci baví se svými otci. Proč je tedy prvním úředníkem pro menstruační důstojnost muž?“ dodala terapeutka Beth Wallace.
„Připadá mi to jako vtip. Jason Grant – první skotský úředník pro důstojnost menstruace – nikdy nepozná ponižování, když ho ve škole šikanují kvůli menstruaci, když proteče, když si nemůže dovolit menstruační potřeby – přestože jde o běžné věci, které mnoho menstruujících bohužel zná až příliš dobře,“ napsala na Twitter novinářka Maya Oppenheim.
Martina Navrátilová: „To je absurdní.“
Další uživatelka pokračovala: „Uvidíme, jak se pokusí vysvětlit („mansplainovat“ od slova man neboli muž a explain neboli vysvětlit) menopauzu lidem v menopauze, co říkáte?“ Na tento tweet zareagovala bývalá tenisová hvězda Martina Navrátilová. Situaci označila za „zas*aně směšnou“. „Zkoušely jsme snad někdy mužům vysvětlovat, jak se mají holit, jak se starat o prostatu nebo cokoli jiného?!? To je absurdní,“ napsala Navrátilová v dalším tweetu.
Jiným se naopak jmenování Granta líbí. „Myslím, že jmenování chlápka by mohlo fungovat. Říkají tím, že by tento problém měl vzít na vědomí každý, nejde jen o ‚ženský problém‘. Není doktor, zpřístupňuje informace,“ uvedla uživatelka @nicwil75.
Funkce úředníka pro menstruační důstojnost je první svého druhu ve Skotsku. Mluvčí pracovní skupiny Period Dignity uvedl, že Grant byl pro pozici nejsilnějším kandidátem. Podle CNN bude koordinovat a zefektivňovat přístup k důstojné menstruaci přímou spoluprací s vysokými školami a místními úřady. Povede také regionální kampaň napříč školami a širšími komunitami, bude zvyšovat povědomí a porozumění novému zákonu a zajistí, aby byly finanční prostředky skotské vlády přiděleny odpovídajícím způsobem.
„Myslím, že to, že jsem muž, mi pomůže překonat bariéry, snížit stigma a podpořit otevřenější diskusi. Je čas normalizovat tato témata a začít se o nich reálně bavit,“ uvedl Grant již dříve.
Zákon, podle kterého budou menstruační pomůcky včetně tamponů a vložek ve Skotsku k dispozici zdarma ve veřejných zařízeních, vstoupil v platnost v pondělí.