Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
22. srpna 2022 v 18:44
Čas čtení 1:04

Těchto pět rostlin by v budoucnu mohlo nasytit planetu

Kategorie:
Uložit Uložené

Suchomilné a výživné plodiny by mohly být řešením dopadu klimatické krize na odolnost plodin.

Externí reportérka britského The Guardian Cecilia Nowell upozornila, že téměř polovinu světových kalorií aktuálně poskytují jen tři plodiny –⁠ rýže, pšenice a kukuřice. Závislost na takto malém počtu plodin způsobila, že zemědělství stále více bojuje se škůdci nebo erozí půdy. Plodiny jsou méně odolné také vůči suchu, které je kvůli klimatické krizi stále více alarmující. 

Farmáři po celém světě se tak vrací k plodinám nebo jejich hybridům, které by v budoucnu mohly být odolnější a v případě potřeby by mohly nasytit planetu. 

Amarant 

Tato rostlina je jedlá od listu po semeno, nejčastěji se však konzumují právě semena. Mají pozitivní vliv na lidské zdraví, jsou zdrojem proteinů nebo vlákniny, snižují cholesterol. Listy lze využít k vaření. Amarant se pěstuje převážně v Guatemale, Mexiku a USA.

Amarant.
Amarant. Zdroj: Pxhere/volně k užití

Fonio

Fonio, česky rosička, je starodávná rostlina původem z Afriky, kde se pěstuje tisíce let. Ceněná je zejména pro odolnost vůči suchu. I ona má blahodárné účinky na zdraví, je doporučována zejména diabetikům. V kuchyni se používá v podobě kuskusu. 

Fonio po zpracování v kuchyni.
Fonio po zpracování v kuchyni. Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Vigna 

Přestože se vigna pěstuje v USA ke krmení dobytka, v Africe se využívá pro lidskou potřebu. I ona je velmi adaptabilní na rostoucí sucha. Je bohatá na bílkoviny a v budoucnu by mohla fungovat jako alternativa k fazolím.

Vigna.
Vigna. Zdroj: Wiki Commons

Kořen taro

Taro neboli kolokázie jedlá se odedávna pěstuje v Asii a Polynésii. Je podobná bramborám. Američtí farmáři se její pěstování aktuálně snaží přizpůsobit tamním klimatickým podmínkám, aby přežila americkou zimu.

Taro.
Taro. Zdroj: Flickr/volně k užití

Kernza

Jako plodina budoucnosti je označována i kernza, speciálně vypěstovaná proto, aby odolávala klimatickým změnám. Je podobná pšenici, oproti které má ale několik výhod. Lépe odolává suchu, nemusí se opakovaně vysazovat a je šetrnější k životnímu prostředí. 

Kernza.
Kernza. Zdroj: Wiki Commons/volně k užití
Domů
Sdílet
Diskuse