Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
24. srpna 2022 9:15
Čas čtení 0:51

V Číně vyhynul příbuzný kapustňáka jménem dugong. Inspiroval příběhy o mořských pannách

Kategorie:
News
Uložit Uložené
V Číně vyhynul příbuzný kapustňáka jménem dugong. Inspiroval příběhy o mořských pannách
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Tito mořští savci jsou závislí na mořské trávě, jejíž množství se kvůli lidem snižuje.

V Číně podle vědců vyhynul dugong. Plachého vodního savce z řádu sirén a příbuzného známějšího kapustňáka tam za posledních pět let viděli jen tři lidé. Osudným se tomuto zvířeti stal lov i úbytek potravy. 

Kriticky ohrožený druh

Dugong, kterého mýty a námořnické báje ztotožňovaly s mořskou pannou, byl ohrožený už ve dvacátém století. Rybáři ho lovili kvůli kůži i masu. V Číně sice od roku 1988 patřil na seznam přísně chráněných zvířat, ani tak se ho ale zřejmě zachránit nepodařilo. „Naše nová studie má důkazy o regionální ztrátě dalšího druhu vodních savců v Číně – bohužel, vše opět urychlila lidská činnost,“uvedli vědci.

Dugongové se živí mořskou trávou, která rychle ubývá v důsledku znečištění vody nebo neregulovaného rybolovu. I když jsou snahy o obnovu mořské trávy v Číně prioritou, proces může být zdlouhavý a pro tamní populaci dugongů už může být příliš pozdě.

Dugong se vyskytuje v dalších tropických oblastech světa, zejména v mělkých pobřežních vodách Indického a západního Tichého oceánu. Podle seznamu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody se jedná o kriticky ohrožený druh. Podle vědců by situace v Číně měla být varováním pro další oblasti. 

2. června 2024 8:00 Čas čtení 7:46 Když odložená kočka, kráva i hroznýš žijí šťastný život. Útulek dělá „sbíráním hovínek“ lepší svět (Reportáž) Když odložená kočka, kráva i hroznýš žijí šťastný život. Útulek dělá „sbíráním hovínek“ lepší svět (Reportáž)

Kvůli klesajícímu množství mořské trávy jsou ohroženi i známější kapustňáci. V mělké vodě, kde se často vyskytují a kde je této potravy nejvíc, jim navíc často hrozí smrtelná srážka s lodí.

Domů
Sdílet
Diskuse