Tito mořští savci jsou závislí na mořské trávě, jejíž množství se kvůli lidem snižuje.
V Číně podle vědců vyhynul dugong. Plachého vodního savce z řádu sirén a příbuzného známějšího kapustňáka tam za posledních pět let viděli jen tři lidé. Osudným se tomuto zvířeti stal lov i úbytek potravy.
Kriticky ohrožený druh
Dugong, kterého mýty a námořnické báje ztotožňovaly s mořskou pannou, byl ohrožený už ve dvacátém století. Rybáři ho lovili kvůli kůži i masu. V Číně sice od roku 1988 patřil na seznam přísně chráněných zvířat, ani tak se ho ale zřejmě zachránit nepodařilo. „Naše nová studie má důkazy o regionální ztrátě dalšího druhu vodních savců v Číně – bohužel, vše opět urychlila lidská činnost,“uvedli vědci.
Dugongové se živí mořskou trávou, která rychle ubývá v důsledku znečištění vody nebo neregulovaného rybolovu. I když jsou snahy o obnovu mořské trávy v Číně prioritou, proces může být zdlouhavý a pro tamní populaci dugongů už může být příliš pozdě.
Dugong se vyskytuje v dalších tropických oblastech světa, zejména v mělkých pobřežních vodách Indického a západního Tichého oceánu. Podle seznamu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody se jedná o kriticky ohrožený druh. Podle vědců by situace v Číně měla být varováním pro další oblasti.
Kvůli klesajícímu množství mořské trávy jsou ohroženi i známější kapustňáci. V mělké vodě, kde se často vyskytují a kde je této potravy nejvíc, jim navíc často hrozí smrtelná srážka s lodí.