Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Ilona Hobzová
29. srpna 2022 8:44
Čas čtení 1:10

Česko bylo loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Česko bylo loni nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie
Zdroj: Pixabay/volně k užití

Schodek rozpočtu loni překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020.

Česko bylo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v roce 2021 nejrychleji se zadlužující zemí Evropské unie (EU), schodek rozpočtu překonal do té doby nejhorší výsledek z roku 2020 a Česko se zařadilo mezi země s nejnižší mírou ekonomického růstu v EU. 

Potřeba reformy mandatorních výdajů

„Zatímco dvacet zemí Unie dokázalo v roce 2021 meziročně své zadlužení k HDP snížit, to naše vzrostlo o více než čtyři procentní body,“konstatoval prezident NKÚ Miloslav Kala. Podle něj brání lepšímu výsledku zejména vysoký podíl mandatorních a kvazimandatorních výdajů státu.

Ty v roce 2021 pohltily 94 % příjmů státního rozpočtu. Pouze 6,4 %, tedy přibližně 95 miliard korun, zbývalo vládě na reakce na aktuální ekonomické či sociální problémy nebo na nastartování ekonomiky pomocí investic.

Mandatorní výdaje jsou výdaje stanovené zákony a smlouvami. Patří sem například dávky důchodového pojištění, nemocenská a státní sociální podpora. Mimo sociálních transferů se jedná o platby státu do všeobecného zdravotního pojištění nebo výdaje na dluhovou službu. Kvazimandatorní výdaje jsou nezbytné pro chod státu, jedná se o mzdy pracovníků rozpočtových a příspěvkových organizací.

„Bez zásadní reformy těchto výdajů, počínaje omezením agend zabezpečovaných státem, bez razantního zefektivnění, zrychlení a zeštíhlení státního aparátu a bez reforem všech systémů, včetně sociálního a zdravotního, nelze veřejné rozpočty zkonsolidovat. A to ani v dobách ekonomického růstu,“ upozornil Kala.

3. května 2024 16:55 Čas čtení 1:36 Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš?

Schodek státního rozpočtu dosáhl téměř 420 miliard, přestože ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 nedosahovaly takové míry jako v roce 2020, kdy byl schodek o více než padesát miliard vyšší. Česko mělo také pomalý ekonomický růst. HDP meziročně vzrostl jen o 3,3 %, hůř na tom bylo už jen Slovensko a Německo. 

Na druhé straně si Česko i v roce 2021 udrželo v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to 2,8 %. Byla tak o 4,2 procentního bodu nižší než průměr Evropské unie, který činil 7 procent.

Domů
Sdílet
Diskuse