Odborníci z Utrechtské univerzity si posvítili na to, co s člověkem udělá, stane-li se terčem nadávek.
Slova hrají velkou roli ve světě mezilidských vztahů. Vědci se tentokrát rozhodli posvítit si na to, co s člověkem udělá, stane-li se terčem nadávek. Slyšet urážku je podle studie publikované v odborném časopise Frontiers in Communication jako dostat „malou facku“, a to bez ohledu na přesný kontext, ve kterém je urážka provedena. Informuje o tom server Psypost.
Takovou verbální facku dostal nebo jich pár rozdal asi každý z nás. To, že slova umí zraňovat, ví asi každý, ale to, jak se jejich dopad projeví, ví jen málokdo. Pojďme si tedy přiblížit, jak k takovému závěru odborníci z Utrechtské univerzity dospěli.
„Předpokládáme, že verbální urážky spouštějí kaskádu rychle po sobě jdoucích nebo překrývajících se efektů zpracování a že různé části této kaskády mohou být různě ovlivněny opakováním, přičemž některé z nich rychle odeznívají a jiné zůstávají po dlouhou dobu silně reagující,“ vysvětlila autorka studie, doktorka Marijn Struiksma z Utrechtské univerzity.
Nadávky poskytly doktorce Marijn skvělou příležitost k prozkoumání rozhraní mezi jazykem a emocemi. S kolegy použili záznamy elektroencefalografie (EEG) a kožní vodivosti (SC) na 79 účastnicích. Záznamy sloužily k porovnání krátkodobého dopadu a reakcí na verbální urážky, jako třeba „Linda je idiot“ nebo „Paula je hrozná“, na komplimenty jako „Linda je anděl“ či „Paula je působivá“ a neutrální popisy typu „Linda je studentka“.
„Naše studie ukazuje, že v psycholingvistickém laboratorním experimentu bez skutečné interakce mezi mluvčími poskytují urážky lexikální mini facky, takže silně negativní hodnotící slova, která účastník čte, automaticky upoutají pozornost během lexikálního vyhledávání, bez ohledu na to, jak často k tomuto vyhledávání dochází,“ vysvětluje Struiksma.