Uživatelé marihuany jsou často zobrazováni jako líní „huličové“, kterým chybí životní ambice. Výzkum Cambridgeské univerzity však tento stereotyp zpochybňuje.
Z výzkumu Cambridgeské univerzity vyplývá, že uživatelé konopí nemají o nic větší pravděpodobnost, že by jim chyběla v životě motivace. Stereotyp, který se často objevuje v médiích, tak zřejmě nemá vědecký základ. „Jsme tak zvyklí vídat na obrazovkách ‚líné huliče‘, že se ani nepozastavujeme nad tím, zda jsou přesným obrazem uživatelů konopí,“ popsala hlavní autorka studie Martine Skumlien.
Užívání marihuany sice může být spojeno se škodlivými jevy, včetně negativních vlivů na vývoj mozku – například podle organizace SAMHSA může marihuana způsobit trvalou ztrátu IQ až o 8 bodů, pokud ji lidé začnou užívat v mladém věku –, stereotyp „huliče“ je ale podle vědců z Cambridge stigmatizující.
Vědecký tým zkoumal 274 dospívajících a dospělých uživatelů konopí, kteří v posledních třech měsících užívali konopí alespoň jednou týdně, v průměru čtyři dny v týdnu, a porovnal je s neuživateli stejného věku a pohlaví. U účastníků měřili pomocí dotazníků míru anhedonie – tedy (ne)schopnost prožívat kladné emoce a city – a apatii. Na základě charakteristik vyvozovali, jaký je jejich zájem o učení se novým věcem či pravděpodobnost, že dotáhnou práci do konce.
Uživatelé marihuany jsou podle vědců radostnější
Uživatelé marihuany dosáhli o něco nižšího skóre v anhedonii než neuživatelé. Což zjednodušeně znamená, že se dokážou lépe bavit. V apatii ale žádný významný rozdíl vědci nezaznamenali.
Obecně měli dospívající tendenci dosahovat vyššího skóre v anhedonii a apatii než dospělí, ale užívání konopí tento rozdíl nezvýšilo. „Existují velké obavy, že užívání konopí v dospívání může vést k horším výsledkům než užívání konopí v dospělosti. Naše studie však naznačuje, že dospívající nejsou vůči škodlivým účinkům konopí na motivaci, prožívání potěšení nebo reakci mozku na odměnu zranitelnější než dospělí,“ uvedl Will Lawn z Institutu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King's College London.
Volej kdykoliv na číslo 116 111.
Účastníci také plnili řadu úkolů, jejichž prostřednictvím vědci hodnotili kromě radosti i fyzickou námahu. Výzkumníci nezjistili žádný rozdíl mezi uživateli a neuživateli ani mezi věkovými skupinami – ani u úkolu zaměřeného na fyzickou námahu, ani u úkolu zaměřeného na potěšení.
Výsledky sice naznačují, že užívání konopí zřejmě nemá vliv na motivaci rekreačních uživatelů – vědci ovšem nemohou vyloučit, že užívání ve větší míře může mít negativní vliv na člověka.