Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Ilona Hobzová
9. září 2022 19:22
Čas čtení 0:52

Za posledních třicet let došlo k nelegálnímu zabití více než milionu mořských želv

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Za posledních třicet let došlo k nelegálnímu zabití více než milionu mořských želv
Zdroj: Wiki Commons/volně k užití

Výzkumníci volají po ochraně zejména karety obrovské a karety pravé.

Podle nejnovějších údajů bylo za posledních třicet let nezákonně zabito více než 1,1 milionu mořských želv. Vědci z Arizonské státní univerzity odhadli, že jen za posledních deset let došlo každý rok k zabití asi 44 tisíc želv v šedesáti pěti zemích světa. Zabitých zvířat ale může být mnohem více. O studii informoval The Guardian. 

Lov na jídlo i pro dekorace z želvoviny

Podle Jesseho Senka, jednoho z odborných asistentů na Arizonské státní univerzitě, je totiž nemožné zmapovat veškeré ilegální aktivity, které v souvislosti s mořskými želvami probíhají. Podle Organizace spojených národů (OSN) je nelegální lov těchto živočichů součástí celosvětového nelegálního trhu s volně žijícími zvířaty, ve kterém se pohybuje až 23 miliard dolarů ročně.

Želvy jsou loveny zejména pro jídlo, jejich krunýře se ale používají i na výrobu dekorací nebo suvenýrů z želvoviny. Nejvíce se mořské želvy loví v jihovýchodní Asii a na Madagaskaru. Nejčastějšími místy, kde probíhá ilegální obchod s mořskými želvami, jsou Vietnam, Čína a Japonsko.

Podle Senka budou tyto země s ilegálním obchodem pokračovat do té doby, dokud je budou bohaté země považovat za luxusní zboží. „V některých kulturách může být vycpaná želva symbolem vysokého společenského postavení,“ uvedl.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

95 procent ilegálního obchodu probíhá se dvěma druhy mořských želv, karetou pravou a obrovskou. Pozitivním výsledkem studie ale bylo, že populace těchto želv byly ve sledovaných oblastech poměrně stabilní. 

Domů
Sdílet
Diskuse