Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
11. září 2022 17:00
Čas čtení 1:29

Nigerijský projekt pomáhá dětem narodit se bez viru HIV. Školí porodní asistentky, které pak vzdělávají matky

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Nigerijský projekt pomáhá dětem narodit se bez viru HIV. Školí porodní asistentky, které pak vzdělávají matky
Zdroj: Flickr/volně k užití

Projekt Lafiyan Yara má za cíl snížit přenos viru z matky na dítě.

Taraba je druhý nejchudší stát africké Nigérie, co do počtu případů nákazy virem HIV je čtvrtý. Většina tamních žen si nemůže dovolit nákladnou zdravotní péči, k porodu tak využívá tradiční porodní asistentky. Právě na ty cílí projekt Lafiyan Yara, což v hauštině znamená blahobyt dětí. Školí porodní asistentky, které následně ženám rozšiřují povědomí o přenosu viru HIV a přesvědčují je, aby se na virus nechávaly pravidelně testovat.

16. února 2022 11:29 Čas čtení 0:59 Lékaři možná vyléčili první ženu z HIV. Pomohla jim krev z pupeční šňůry Lékaři možná vyléčili první ženu z HIV. Pomohla jim krev z pupeční šňůry

Cílem je snížit přenos z matky na dítě

Jednou z takových žen, které projekt pomohl, se stala Fatima Sanni. Že je HIV pozitivní, se dozvěděla v roce 2019, když byla těhotná. Test na přítomnost viru HIV jí poradila porodní asistentka, vycvičená právě v rámci projektu Lafiyan Yara. To, že se Sanni nechala testovat, jí umožnilo přístup k lékům, které zabránily přenosu viru na její nenarozené dítě. Její syn se tak narodil HIV negativní.

Sanni už je nyní dvojnásobnou matkou. I během druhého těhotenství brala léky a nyní čeká na výsledky testů své tříměsíční dcery.

Na světě žije odhadem 38 milionů lidí s HIV. V roce 2019 v důsledku viru a nedostatečné léčby zemřelo 700 000 lidí a 1,7 milionu lidí se nově nakazilo. Celkově dosud ve spojitosti s HIV zemřelo přes 33 milionů lidí.

HIV se nejčastěji přenáší sexuálním stykem a výměnou tělesných tekutin. Virus se také může přenést při porodu, kojení a sdílení injekčních jehel. Pětina HIV pozitivních lidí neví o své nákaze. V západní a střední Africe to je dokonce jedna třetina.

Virus HIV postupně oslabuje imunitní systém nakažených, kteří se stávají náchylnější k dalším nemocem. Pokud HIV pozitivní pacienti včas zjistí svou diagnózu a nastoupí léčbu, mohou žít dlouhé a plnohodnotné životy.

Tradiční porodní asistentky se spoléhají spíše na zkušenosti než na oficiální lékařské vzdělání. Projekt, který je školí a poskytuje jim rukavice nebo testy na HIV, pomohl během tří let už více než osmi set ženám. Finančně ho podporuje nizozemská nezisková organizace Aidsfonds.

13. června 2024 8:00 Čas čtení 8:12 „Měla jsem pocit, že mě to roztrhne zevnitř.“ Bolest žen při zavedení nitroděložního tělíska někteří lékaři prostě neřeší „Měla jsem pocit, že mě to roztrhne zevnitř.“ Bolest žen při zavedení nitroděložního tělíska někteří lékaři prostě neřeší

„Nechceme, aby se děti rodily HIV pozitivní, i když jsou pozitivní jejich matky. Nigérie má vysokou míru přenosu z matky na dítě, chceme toto číslo snížit,“ uvedla k podpoře programová ředitelka Aisha Dadi. Kromě školení porodních asistentek program spolupracuje s komunitami, zdravotnickými zařízeními i náboženskými vůdci, aby podpořil větší diskusi a povědomí o HIV a jeho přenosu z matky na dítě.

Domů
Sdílet
Diskuse