Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Vojtěch Vanda
13. září 2022 16:26
Čas čtení 1:17

Arménie ztratila při nočním boji s Ázerbájdžánem 49 vojáků

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Arménie ztratila při nočním boji s Ázerbájdžánem 49 vojáků
Zdroj: Getty Images/Alex McBride

Při bojích v noci na úterý zemřelo podle arménského premiéra Nikola Pašinjana 49 vojáků. Ázerbájdžán také utrpěl ztráty, oficiální čísla ale neexistují. Mělo by se jednat o desítky mrtvých.

Poslední vojenský střet Arménie a Ázerbájdžánu si vyžádal desítky mrtvých. Boje v noci z pondělí na úterý nepřežilo minimálně 49 arménských a desítky ázerbájdžánských mužů, oficiální čísla nicméně potvrdil pouze arménský premiér Nikol Pašinjan. Jde o nejkrvavější střet od konfliktu mezi zeměmi v roce 2020, během něhož zemřely tisíce lidí.

13. září 2022 8:20 Čas čtení 1:15 Arménie a Ázerbájdžán hlásí těžké pohraniční boje. Obě strany hlásí oběti na životech Arménie a Ázerbájdžán hlásí těžké pohraniční boje. Obě strany hlásí oběti na životech

O konfliktu jsme tě informovali v úterý ráno. Ministerstvo obrany v Jerevanu, na které se odvolaly ruské tiskové agentury, oznámilo, že ázerbájdžánské síly zaútočily dělostřelectvem a velkokalibrovými zbraněmi na tři arménské pozice a údajně použily i drony, ázerbájdžánská strana nicméně obvinění odmítá a naopak nařkla druhou stranu z rozpoutání boje.

Resort obrany v Baku tvrdí, že boje vyvolal rozsáhlý pokus o sabotáž ze strany Arménie, kterou obvinil z rozsáhlých podvratných činů nedaleko okresů Daškasan, Kalbajar a města Lačin ležícího na okraji sporného regionu Náhorní Karabach. Verzi země Ilhama Alijeva podporuje Turecko, které ústy ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoğlua tvrdí, že by Arménie „měla ukončit své provokace a zaměřit se na mírová jednání“.

Největší konflikt od šestitýdenní války

Konečné ztráty z nočních bojů jsou nejasné. Nicméně dle informací BBC se Rusku jakožto neutrální straně, která se stará o vyjednávání mezi zeměmi a která má v oblasti Náhorního Karabachu mírové síly v počtu 2000 mužů, podařilo narychlo vyjednat klid zbraní. Navíc dodalo, že by se konflikt měl řešit „výhradně politickými a diplomatickými prostředky“.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Diplomacie se ale na hranicích zakavkazských zemí, zejména v oblasti Náhorního Karabachu, kde žijí etničtí Arméni, těžko uplatňuje. Země mezi sebou vedou o území konflikty již tři desetiletí, v 80. a 90. letech vedly k totální válce a poslední válka, jež se označuje jako druhá válka o Náhorní Karabach, stála život 6 600 lidí. Ázerbájdžán tehdy získal rozsáhlá území Karabachu poté, co o ně před 30 lety přišel.

Domů
Sdílet
Diskuse