Každý pátý člověk v České republice se stal obětí nějaké formy domácího násilí. Z toho přes dvě třetiny obětí zažily agresi ze strany partnera či partnerky a více než polovina si nese následky až do současnosti.
Ukázal to výzkum iniciativy Pod Svícnem a agentury Ipsos. Dvě třetiny z těchto obětí zažily agresi ze strany partnera či partnerky a více než polovina si nese následky až do současnosti. Každá šestá oběť zase zažila agresi ze strany rodičů. Jedná se o sexuální, fyzické, psychické nebo ekonomické týrání, tvrdí výzkum.
Iniciativa Pod Svícnem, za jejímž letošním vznikem stojí Barbora Urbanová a Michaela Studená, se věnuje edukaci společnosti a změny legislativy v oblasti domácího násilí. Již v minulosti ses mohl na našem webu s iniciativou setkat; například v článku o obětech domácího násilí, které se bojí, že jim nikdo neuvěří. Společně s vyjádřením a radami od právničky si jejich příběhy můžeš přečíst zde.
Výzkum, o kterém píšeme, byl realizován mezi 28. 7. a 1. 8. 2022 na reprezentativním vzorku internetové populace České republiky ve věku 18 a více let. Celkem se ho zúčastnilo 1050 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.
Statistika, kterou agentura s iniciativou předložily, je alarmující. „Přes 7 z 10 obětí zažilo některou z forem psychického násilí, téměř 18 % bylo odstřiženo od finančních prostředků a 14 % bylo sexuálně zneužito. S fyzickými útoky se setkaly téměř dvě třetiny žen (64 %) i mužů (65 %), kteří domácí násilí někdy zažili, a přes 17 % obětí se dodnes potýká s trvalými fyzickými následky,“ uvádí.
Nejčastějšími agresory jsou partneři a rodiče
Zajímavým zjištěním je to, že nejčastějšími agresory jsou ti nejbližší – partneři nebo rodiče. Hned jeden ze šesti případů má na svědomí právě rodič.
„Více než tři čtvrtiny žen, které zažily domácí násilí, se s ním setkaly ze strany partnera,
mužů ve stejné situaci je téměř 30 %. Další oblastí se znepokojivými výsledky jsou rodinné
vztahy – každá šestá oběť (17 %) zažila násilí od rodičů, v případě mužů jde dokonce o
každou třetí (33 %),“ uvedla poslankyně Barbora Urbanová
„Taková data potřebujeme k tomu, abychom věděli, kde musíme poskytovat pomoc nejakutněji,“ dodává. Hned 7 z 10 obětí zažilo psychické týrání. Výzkum ukázal, že 3/4 žen, jež násilí prožily, se setkaly s psychickým týráním. U mužů je to 60 % případů. Druhou nejčastější formou jsou fyzické útoky, s nimiž se setkaly dvě třetiny obětí.
Problémem je také sociální izolace. Ta postihla více než čtvrtinu poškozených mužů a třetinu žen, 18 % obětí bylo odstřiženo od financí a každá sedmá oběť prožila sexuální násilí.
Více než polovina lidí si nese následky dodnes
„Velmi často se stává, že se z obětí domácího násilí stávají v pozdější době agresoři, nebo
naopak oběti, a to proto, že neznají správné vzorce chování,“ uvedla Michaela Studená. „Více než polovina obětí si nese trvalé sociální následky, které mají vliv zejména na mezilidské vztahy a důvěru, u téměř 45 % se objevuje posttraumatická stresová porucha – u mužů dokonce ve 2 případech ze 3,“ vysvětlila. Každá šestá oběť si nese i fyzické následky.
„Z tohoto důvodu musíme pracovat na tom, abychom o případech domácího násilí věděli včas a dokázali efektivně zasahovat,“ dodala Studená.
Facebookovou stránku iniciativy můžeš sledovat zde. Pokud se ty nebo někdo z tvých blízkých necítíte doma dobře, promluvit si o tom můžeš kdykoliv na Lince bezpečí. Volej anonymně na číslo 116 111.