Z analýzy vyplynulo, že až 19,5 procenta navrhovaných videí na TikToku obsahovalo nepravdivá nebo zavádějící tvrzení.
Sociální síť TikTok podává dezinformace uživatelům, kteří vyhledají zprávy o politice, klimatických změnách, covidu-19 či válce na Ukrajině, vyplývá ze zprávy uskupení NewsGuard, zveřejněné ve středu. NewsGuard sám sebe popisuje jako „žurnalistický a technologický nástroj“, který hodnotí důvěryhodnost webových stránek a online informací, upřesňuje TASR prostřednictvím AFP.
Toxicita a nepravdivá tvrzení představují podle studie „závažnou hrozbu“ na TikToku, který se pro mladé lidi stává online prostorem pro vyhledávání informací.
Organizace v září analyzovala 20 hlavních výsledků 27 vyhledávání zpravodajských témat na TikToku. Z analýzy vyplynulo, že 19,5 procenta navrhovaných videí obsahovalo nepravdivá nebo zavádějící tvrzení, uvádí se ve zprávě.
Výzkumníci upřesnili, že porovnali výsledky z vyhledávání na TikToku a na vyhledávači Google o informacích souvisejících se střelbami na školách, potraty, koronavirem, s americkými volbami, ruskou válkou na Ukrajině i dalšími.
Nepravdivá a zavádějící tvrzení ve výsledcích vyhledávání zahrnovala i konspirační teorie prosazované hnutím QAnon či domácí recepty na hydrochlorochin, lék předepisovaný k léčbě malárie či lupusu, uvádí NewsGuard.
TikTok se brání, že proti hoaxům bojuje
TikTok naopak namítá, že metodika použitá v analýze je chybná a že prioritou této sociální sítě je boj proti dezinformacím. „Naše pokyny pro komunitu jasně uvádějí, že nedovolujeme škodlivé dezinformace včetně lékařských dezinformací a takové budou z platformy odstraněny,“ uvedl jeden z mluvčích TikToku.
Bývalý viceprezident pro techniku sociální sítě Twitter Alex Roetter během středečního svědectví na půdě Senátu ve věci vlivu sociálních médií na národní bezpečnost upozornil, že čínská vláda je investorem v mateřské společnosti TikToku s názvem ByteDance a má pobídky k maximalizaci zisku a zapojení uživatelů.
„Algoritmus TikToku posouvá vzdělávací vědecký, inženýrský a matematický obsah čínské mládeži a zároveň poskytuje americkým dětem informační kanál obsahující twerkovací videa, dezinformace a jiný destruktivní obsah,“ řekl Roetter.
Společnosti provozující sociální média mohou těžit z online obsahu, který přitahuje pozornost, navzdory škodlivým účinkům, které může mít na společnost, upozornil.