Srbsko patří k tradičně konzervativním zemím se silnou ultrapravicovou scénou.
Pochod za práva komunity LGBTQ pod názvem Europride začal v sobotu v Bělehradu navzdory policejnímu zákazu. Situaci v hlavním městě Srbska monitorovala policie, která se účastníky pochodu LGBTQ snažila oddělit od lidí shromážděných na výzvy pravicových radikálů. Akce proběhla za přísných bezpečnostních opatření, ale přesto došlo k několika blokádám i násilným střetům. Informuje o tom TASR.
Hooligans are blocking the acces to the meeting point for @EuroPride.
— Rémy Bonny 🏳️🌈🇪🇺🇺🇦 (@RemyBonny) September 17, 2022
Police is getting nervous.
We don’t give up.
Ready for the fight.
Pride is protest.
✊🏳️🌈 pic.twitter.com/fg6al3Hc5F
K účastníkům Europridu se podle srbských médií připojilo několik diplomatů i poslanců Evropského parlamentu. Zúčastnit se chystala i partnerka srbské premiérky Any Brnabič. Právě premiérka měla dát organizátorům pochodu symbolickou záruku, že akce se odehraje bezpečně a podle plánu.
Police expel customers from a cafe/pub because they are within the EuroPride protected zone. pic.twitter.com/oSGJ2WICKp
— Revolution Radio ⚪ (@Freedom_Slips) September 17, 2022
K největším porušením veřejného pořádku došlo ze strany fotbalových ultras a pravicových radikálů, kteří se sešli na protidemonstraci a házeli láhve na policisty snažící se izolovat přívržence obou táborů. Několik desítek výtržníků skončilo v rukou policie.
Anti-LGBT protesters attack police in Belgrade during EuroPride. pic.twitter.com/Q831NHTvlX
— Revolution Radio ⚪ (@Freedom_Slips) September 17, 2022
Právě obavy z násilných střetů byly hlavním důvodem zákazu Europridu jen čtyři dny před jeho konáním. Zrušení pochodu podporovaly i motorkářské gangy, pravoslavní kněží a věřící spolu s krajně pravicovými nacionalisty. Srbsko je tradičně konzervativní země se silnou pravoslavnou církví. Manželství homosexuálů není v Srbsku právně uznáno a homofobie je zde stále hluboce zakořeněná.