Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Vojtěch Vanda
18. září 2022 16:11
Čas čtení 1:11

Česko má nejméně osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením v EU, uvádí Eurostat

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Česko má nejméně osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením v EU, uvádí Eurostat
Zdroj: Getty Images/Gabriel Kuchta

Česká republika patří mezi státy s nejmenším procentem populace ohrožené chudobou nebo sociálním vyloučením. Celkově se jedná o 10,7 %, tedy zhruba každého desátého obyvatele. Průměr Evropské unie je o 11 % vyšší.

Celkem 95,4 milionu lidí bylo v roce 2021 v Evropské unii ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením, informoval tento týden statistický úřad Evropské unie Eurostat. Dobrou zprávou pro obyvatele České republiky však může být fakt, že Česko má procento takto ohrožených lidí zdaleka nejmenší ze všech 27 států Evropské unie. Jedná se o 10,7 % z celkové populace, tedy přibližně každého desátého člověka.

14. září 2022 15:00 Čas čtení 1:34 Evropská komise chce na trhu Unie zakázat výrobky, které vznikly nucenou prací Evropská komise chce na trhu Unie zakázat výrobky, které vznikly nucenou prací

Určující hlediska, která rozhodovala o tom, jestli je dotyčná osoba ohrožena chudobou či sociálním vyloučením, nebo ne, byla tři. Prvním z nich je život v domácnosti s přílišným rizikem chudoby, druhým závažná materiální a sociální deprivace nebo život v domácnosti s nízkou pracovní intenzitou.

dat za rok 2021 vyplývá, že takto ohrožených lidí bylo v Evropské unii 95,4 milionu, tedy 21,7 % celkové populace EU. Jedná se o mírný nárůst oproti roku 2020, kdy bylo registrováno 94,8 milionu lidí, tedy 21,6 % populace.

Z celkového počtu lidí, kteří chudobě či sociálnímu vyloučení čelili, žilo zhruba 5,9 milionu, tedy 1,3 % obyvatel, v domácnostech, v nichž byla všechna tři rizika zkombinována. Pouze chudobou bylo v Evropské unii v minulém roce ohroženo 73,7 milionu lidí, z nichž 27 milionů bylo vážně materiálně a sociálně znevýhodněno. V domácnostech s nízkou pracovní intenzitou žilo 29,3 milionu lidí.

Česko na špičce

Statistika ukázala, že v různých státech sedmadvacítky se míra hrozby chudoby a sociálního vyloučení liší. Jak z ní vyplynulo, Česká republika je na tom v tomto hledisku dobře. Měla vůbec nejnižší podíl podobně ohrožených obyvatel; dokonce na tom byla lépe než Slovinsko (13 % obyvatel) a Finsko (14 % obyvatel).

12. června 2024 8:00 Čas čtení 4:32 „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije  „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije

Naopak na druhém konci statistiky byly hned tři balkánské země. Řecko řeší podobnou situaci u 28 % obyvatel, Bulharsko u 32 % a nejhůře je na tom Rumunsko se 34 % obyvatel. Z vyspělejších států mělo nejhorší procentuální míru Španělsko, v němž takto žije hned 28 % obyvatel.

Domů
Sdílet
Diskuse