Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 5. 12. 2022 svátek má Jitka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Zajímavosti

Co je plynovod Nord Stream, ze kterého uniká plyn do moře? Pro Rusko mocný nástroj, pro Evropu achilovka

Plynovod Nord Stream někdo poškodil, i když přes něj poslední týdny do Evropy již neproudil žádný plyn.

Adam Novosad
28. 9. 2022 17:30 Čas čtení: 3:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Zajímavosti
0
Adam Novosad
28. 9. 2022 17:30
Čas čtení: 3:51

Co je plynovod Nord Stream, ze kterého uniká plyn do moře? Pro Rusko mocný nástroj, pro Evropu achilovka

Plynovod Nord Stream někdo poškodil, i když přes něj poslední týdny do Evropy již neproudil žádný plyn.

Adam Novosad
28. září 2022, 17:30
Čas čtení: 3:51
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Evropská unie loni dovážela až 40 procent své spotřeby zemního plynu z Ruska. Aktuálně je to již méně než 10 %. Nejvíce plynu proudilo do Evropy z Ruska prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který spojuje Rusko s Německem a denně dokázal do Evropy přepravit 170 milionů metrů krychlových plynu.

Toto všechno se změnilo, když Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Nejenže Moskva postupně snižovala průtok plynu v Nord Streamu 1, ale Německo následkem vojenské agrese zastavilo certifikaci nového plynovodu Nord Stream 2, který mohl objem přepravovaného plynu zdvojnásobit.

Proč přestal proudit plyn?

Moskva v červnu snížila množství přepravovaného plynu v Nord Streamu 1 o 75 procent, v červenci tento plynovod vypnula na 10 dní (prý kvůli technické poruše) a nakonec přívod plynu Rusové do Evropy nadobro zastavili.

 

Důvodem jsou podle Moskvy evropské sankce, přestože ty žádným způsobem dodávky plynu nepostihují a Rusko svým jednáním porušilo platné dohody. Mnozí experti a politici hovoří o vydírání Evropy plynem. 

 

Nyní plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2 hlásí závažná poškození, která pravděpodobně vznikla sabotáží. Jde zřejmě o cílené poškození způsobené výbuchy pod mořskou hladinou. 

Zdroj: TASR/AP

 

Jak vznikl kontroverzní plynovod?Plynovod Nord Stream má délku více než 1 200 kilometrů a pod hladinou Baltského moře propojuje centrálu v ruském městě Vyborg s centrálou v německém městě Lubmin na severním pobřeží země. I když projekt odstartoval v roce 1997, trvalo osm let, než vůbec ruský Gazprom v roce 2005 začal s výstavbou, píše BBC.

 

Oficiální otevření plynovodu se uskutečnilo 21. června 2011. Ceremonie se zúčastnila tehdejší německá kancléřka Angela Merkel, ruský prezident Dmitrij Medveděv, francouzský premiér François Fillon a nizozemský premiér Mark Rutte.

Výstavbě prvního Nord Streamu předcházelo množství komplikací –⁠ Gazprom na projektu spolupracoval s několika společnostmi z Finska či Německa, ale nakonec podíly do velké míry odkoupil do svého vlastnictví.

 

V roce 2005 založil Gazprom ve Švýcarsku společnost Nord Stream AG, která dodnes plynovod vlastní a spravuje. Gazprom jako ruská státní firma vlastní ve společnosti většinový podíl. Za založení firmy ve Švýcarsku si vysloužil kritiku, protože se jedná o stát, který je znám nízkou transparentností svého bankovního sektoru.

 

V roce 2021 importovala Evropská unie z Ruska celkem 155 miliard metrů krychlových zemního plynu. Letos přiteklo přes Nord Stream 1 do Evropy 59 miliard metrů krychlových zemního plynu. 

Zdroj: Wikimedia Commons/Nordstream AG

 

Výbuchy, které poškodily plynovody Nord Stream–⁠ Seismologové v pondělí zaznamenali výbuchy u dánského ostrova Bornholm,
–⁠ vedle ostrova prochází potrubí plynovodů Nord Stream 1 i Nord Stream 2,
–⁠ potrubí leží v hloubce kolem 60 metrů pod mořskou hladinou,
–⁠ výbuchy výrazně poškodily oba plynovody, které nebyly v provozu,
–⁠ z poškozených plynovodů začal na hladinu unikat plyn,
–⁠ v plynovodech se stále nacházel plyn pod tlakem, i když neproudil do Evropy,
–⁠ lídři Švédska a Dánska naznačili, že výbuchy způsobila sabotáž. 
Zdroj: Nórske ozbrojené sily forsvaret.dk

 

Proč plynovod Nord Stream 2 nikdy nespustili?

Výstavba Nord Streamu 2 byla zahájena v roce 2018 a již v září 2021 byly práce dokončeny. Ani v tomto případě však projekt neprobíhal hladce, protože plány na expanzi stávajícího plynovodu vznikly již v roce 2011. Projekt se sice na delší dobu zastavil v reakci na ruskou anexi Krymu z roku 2014, ale postupně se plány obnovily, vysvětluje Politico.

Začátkem roku 2018 udělilo Německo konsorciu investorů povolení k výstavbě plynovodu ve svých výsostných vodách. V létě roku 2021 bylo dokončeno první potrubí plynovodu, na podzim stejného roku Gazprom z konstrukční stránky dokončil celý plynovod. 

 

Proces certifikace Nord Streamu 2, bez něhož by plynovod nemohl být spuštěn, zrušil německý kancléř Olaf Scholz 22. února 2022 krátce poté, co Vladimir Putin oznámil, že Rusko uzná nezávislost separatistických republik v Donbasu na území Ukrajiny, píše Euractiv.

 

Zdroj: TASR/AP/Georgy Genchev

 

Kdo zaplatil výstavbu plynovodů Nord Stream?

Výstavba Nord Streamu 1 si vyžádala 6 miliard eur za centrály na pevnině v Německu a Rusku, zatímco podmořská sekce plynovodu stála 8,8 miliardy eur. Třetinu nákladů zaplatili akcionáři Nord Stream AG v čele s Gazpromem, zbývajících 70 procent investice pokryly finance poskytnuté úvěrovými bankami, informuje Barents Observer.

 

V případě Nord Streamu 2 šlo o kooperaci mezi ruským Gazpromem a ropnými giganty Uniper, Wintershall Dea, OMV, Engie a Royal Dutch Shell. Gazprom pokryl 50 procent investice, přičemž konsorcium ropných společností zaplatilo zbývající polovinu z celkových nákladů, které se odhadují na 9,5 miliardy eur, píší Financial Times

Zdroj: TASR/AP

 

Proč je plynovod Nord Stream kontroverzní?

Plynovod Nord Stream způsoboval kontroverzi od počátku své výstavby. Východoevropské země v čele s Ukrajinou a Běloruskem či středoevropské státy jako Slovensko a Polsko od začátku upozorňovaly, že vybudováním Nord Streamu získá Rusko mnohem větší vliv na dodávky energií do Evropské unie.

Jelikož Rusko tyto státy obešlo a najednou mohlo plyn dodávat přímo do západní Evropy, experti se obávali, že bude moci východní Evropu vydírat dodávkami energií, aniž by se tyto mocenské úmysly dotkly západních zemí, vysvětluje The Economist.

 

Moskva tím podle států východní a střední Evropy získala výraznou politickou moc nad starým kontinentem, který může vydírat pomocí dodávek energií. Tato kritika se pouze zintenzívnila, když Rusko s Německem začaly budovat Nord Stream 2. 

 

Ukrajina odhadovala, že Nord Stream 1 ji připraví o 720 milionů dolarů v poplatcích, zatímco dokončení Nord Streamu 2 by Kyjev mělo připravit až o 3 miliardy.

 

Zdroj: Wikimedia Commons/Campus Symposium GmbH

 

Za Nord Streamem stál kontroverzní německý kancléř Schröder

Německo schválilo výstavbu Nord Streamu jen pár dní před parlamentními volbami v roce 2005. V čele německé vlády stál v té době kancléř Gerhard Schröder, který krátce po svém odchodu z vládní funkce převzal pozici šéfa výboru akcionářů firmy Nord Stream AG spravující a vlastnící celý plynovod.

 

Gerhard Schröder se v roce 2017 stal prezidentem dozorčí rady ruského státního koncernu Rosněfť. Za své působení v ruských energetických podnicích si vysloužil množství kritiky, na kterou letos v květnu reagoval odchodem právě z představenstva Rosněfťu.

Ruského prezidenta Vladimira Putina odmítl odsoudit za invazi na Ukrajinu, protože by to prý ničemu nepomohlo. Vojenský konflikt se podle něj bude muset vyřešit u jednacího stolu, protože Kreml nebude stát v cestě mírovému řešení, informuje Politico.

 

Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Nórske ozbrojené sily forsvaret.dk
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zajímavosti
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.