Plynovod Nord Stream někdo poškodil, i když přes něj poslední týdny do Evropy již neproudil žádný plyn.
Evropská unie loni dovážela až 40 procent své spotřeby zemního plynu z Ruska. Aktuálně je to již méně než 10 %. Nejvíce plynu proudilo do Evropy z Ruska prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1, který spojuje Rusko s Německem a denně dokázal do Evropy přepravit 170 milionů metrů krychlových plynu.
Toto všechno se změnilo, když Rusko v únoru 2022 zaútočilo na Ukrajinu. Nejenže Moskva postupně snižovala průtok plynu v Nord Streamu 1, ale Německo následkem vojenské agrese zastavilo certifikaci nového plynovodu Nord Stream 2, který mohl objem přepravovaného plynu zdvojnásobit.
Proč přestal proudit plyn?
Moskva v červnu snížila množství přepravovaného plynu v Nord Streamu 1 o 75 procent, v červenci tento plynovod vypnula na 10 dní (prý kvůli technické poruše) a nakonec přívod plynu Rusové do Evropy nadobro zastavili.
Důvodem jsou podle Moskvy evropské sankce, přestože ty žádným způsobem dodávky plynu nepostihují a Rusko svým jednáním porušilo platné dohody. Mnozí experti a politici hovoří o vydírání Evropy plynem.
Nyní plynovody Nord Stream 1 i Nord Stream 2 hlásí závažná poškození, která pravděpodobně vznikla sabotáží. Jde zřejmě o cílené poškození způsobené výbuchy pod mořskou hladinou.
Jak vznikl kontroverzní plynovod?Plynovod Nord Stream má délku více než 1 200 kilometrů a pod hladinou Baltského moře propojuje centrálu v ruském městě Vyborg s centrálou v německém městě Lubmin na severním pobřeží země. I když projekt odstartoval v roce 1997, trvalo osm let, než vůbec ruský Gazprom v roce 2005 začal s výstavbou, píše BBC.