Slovinsko, které vzešlo z rozpadu Jugoslávie, je první bývalou komunistickou zemí, jež tuto reformu v Evropě schválila, neboť většina jeho sousedů občanské svazky ani sňatky osob stejného pohlaví neumožňuje.
Slovinský parlament v úterý schválil novelu zákona, která umožňuje stejnopohlavním párům uzavírat manželství a adoptovat děti. Slovinsko se stalo první zemí ve východní Evropě, která tak učinila na základě rozhodnutí ústavního soudu. Informovala o tom agentura AFP.
Novelu rodinného práva schválilo 48 poslanců, 29 bylo proti a jeden se zdržel hlasování.
Slovinsko, které vzniklo po rozpadu Jugoslávie v roce 1991, je první bývalou komunistickou zemí, jež zákon v Evropě schválila.
Nejblíže k tomu měla v roce 2016 estonská vláda, která souhlasila s uznáním svazků osob stejného pohlaví uzavřených v jiných zemích. Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko a Černá Hora mají zákony zavádějící občanská partnerství osob stejného pohlaví – a v Maďarsku se od léta 2021 trestá pokutou i mluvení o homosexualitě před dětmi.
V červenci slovinský nejvyšší soud rozhodl, že zákon definující manželství pouze jako svazek muže a ženy diskriminuje gay a lesbické páry. S okamžitou platností pozastavil platnost sporných článků a nařídil parlamentu, aby text do šesti měsíců změnil.
Hlavní opoziční strana, Slovinská demokratická strana, rozhodnutí soudu kritizovala a uspořádala proti novému zákonu několik shromáždění. „Nejlepší otec nikdy nenahradí matku a naopak,“ prohlásila na úvod rozpravy předsedkyně parlamentní skupiny SDS Alenka Jerajová.
Slovinský ministr práce, sociálních věcí a rovných příležitostí Simon Maljevac ale v úterý při představování novely poslancům řekl: „Těmito změnami uznáváme práva párů stejného pohlaví, která měla mít již dlouho.“