Univerzity nyní věnují pozornost hlavně tomu, aby teplota ve vnitřních prostorách nepřesahovala doporučené teploty v místnostech.
Uzavírání vysokých škol v Česku kvůli drahým energiím nyní nehrozí a rektoři českých univerzit rovněž v současnosti nepočítají se zavedením on-line výuky. Po dnešním jednání pléna České konference rektorů (ČKR) to na tiskové konferenci řekl předseda ČKR a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Univerzity podle něj budou dbát na nižší spotřebu plynu a elektrické energie a budou rovněž motivovat své zaměstnance a studenty, aby s energiemi šetřili.
„Nad úspornými opatřeními se zamýšlí každý z rektorů na svých vysokých školách. Je to spíše o apelu, abychom zbytečně neplýtvali,“ uvedl předseda ČKR. Výuka na dálku se podle něj nyní nezvažuje. „V této chvíli neplánujeme žádné opatření ve vztahu k on-line výuce,“ řekl.
V současnosti podle něj není důvodem k zavedení on-line výuky ani energetická krize, ani další vlna epidemie koronaviru. Výuka na dálku by s sebou podle Bareše nesla úspory jen okolo deseti až dvanácti procent. Vysoké školy by totiž i v případě, že by se studenti učili z domova, musely hradit náklady spojené s výzkumy a granty.
Univerzity tak nyní věnují pozornost hlavně tomu, aby teplota ve vnitřních prostorách nepřesahovala doporučené teploty v místnostech. Podle rektorů je také důležité vzdělávat pracovníky škol a studenty o tom, jak mohou šetřit elektřinou, plynem a vodou. Například Masarykova univerzita (MU) v Brně připravila takzvané Desatero energetických úspor. Opatření připravuje nyní i Karlova univerzita, sdělila její rektorka Milena Králíčková.
Ceny za energie jsou vyšší o desítky milionů
Kvůli snaze o úspory přistoupily některé univerzity rovněž k úpravě harmonogramu akademického roku. Platí to třeba pro MU. Tam výuka začala dříve než obvykle a semestr skončí v prosinci. Díky tomu podle Bareše nebude tolik nutné vytápět všechny prostory přes zkouškové období. Naopak UK k dřívějšímu začátku semestru na svých fakultách podle Králíčkové nepřistoupila, v následujícím roce to ale nevylučuje.
Přesto rektoři počítají s tím, že se náklady na energie proti minulosti výrazně zvednou. ČKR proto uvítala rozhodnutí vlády o zastropování cen energií pro univerzity a nákupu energií přes státního obchodníka s energiemi. Například MU podle Bareše platila za plyn dlouhodobě deset až 12 milionů ročně, letos to je 80 milionů. Cena za elektřinu na MU stoupla z obvyklých 80 milionů na 220 milionů a podobně vysoká částka je podle rektora pravděpodobná i v roce následujícím.
Na vzdělávání na vysokých školách je ve schválené podobě rozpočtu pro příští rok podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové určeno 30,9 miliardy Kč, což je meziročně asi o 2,3 miliardy víc. Na výzkum a vývoj v resortu školství je vyhrazeno 20,3 miliardy Kč včetně peněz z Evropské unie. Tato částka je zhruba o půl miliardy vyšší než letos. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) ve čtvrtek u příležitosti slavnostního zahájení akademického roku vysokých škol v Česku přislíbil navýšení návrhu rozpočtu pro vysoké školy. O kolik by měl být navýšen, ale neuvedl.