Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda
24. října 2022 v 10:42
Čas čtení 1:18

Registrovaní partneři chtěli zdvojené příjmení, úřad jim to nechtěl povolit. Soud nakonec rozhodl v jejich prospěch

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Registrovaní partneři chtěli zdvojené příjmení, úřad jim to nechtěl povolit. Soud nakonec rozhodl v jejich prospěch
Zdroj: Unsplash/Renate Vanaga

Přestože byli spolu již dva roky, úřady měly rozdílný názor na jejich požadavek mít zdvojené příjmení. Nakonec musel situaci řešit krajský soud, který se jich zastal.

Dva partneři, kteří chtěli mít obě příjmení, o ně museli dva roky bojovat. Úřady měly totiž rozdílné názory. Tomáš s Ondřejem, přestože žijí v Praze, mají oba trvalé bydliště v Ústeckém kraji, nicméně každý v jiném městě. Ačkoliv jednomu z nich úřad obě příjmení povolil, druhému ne, pročež šla celá věc k soudu. Ten se páru zastal. Informovala o tom Česká televize.

21. října 2022 v 9:37 Čas čtení 0:54 Nebudeme mlčet: V několika městech Česka proběhne pochod proti násilí na LGBTQIA+ lidech Nebudeme mlčet: V několika městech Česka proběhne pochod proti násilí na LGBTQIA+ lidech

Ondřej Botlík Nuc měl situaci jednodušší. Úřad v Litvínově mu v žádosti o dvojité příjmení vyhověl. Jeho partner Tomáš měl však cestu strastiplnější. „Řekli nám na pár matrikách, že by to mělo být na počkání za tisícovku, a nebylo to tak,“ uvedl pro Českou televizi informaci, kterou slýchal v době, kdy se o získání příjmení snažil. Jenže to nebyla úplně pravda.

Mostecký matriční úřad, pod nějž Tomáš spadal, mu však nevyhověl, proto se Tomáš odvolal ke krajskému úřadu. Odtud putovala žádost až k soudu v Ústí nad Labem. „Krajský soud řekl, že toto je základní otázka, která musí být respektována, zejména tedy státem, protože státu to nepřináší žádnou újmu, není tam žádné riziko,“ řekl České televizi právní zástupce Ludvík Matoušek.

Rozhodnutí soudu by tak mohlo být jistým precedentem v dalších podobných případech, kdy získání dvojitého příjmení u registrovaných partnerů řeší úřady. V rámci jednotlivých institucí to totiž úředníci mohou posoudit různorodě. Zákon 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, povoluje zdvojené příjmení „jen z vážných důvodů“. Co to ale konkrétně znamená, není definováno.

Komplikace se jménem se dají vyřešit

Jak je z českého právního prostředí vidno, podobné problémy se dají vyřešit. V lednu se například zákon o matrikách změnil ve prospěch žen, které nechtěly přechylovat svá příjmení. Jak jsme tě informovali, přechylování není nutné, a to jak při uzavření svazku manželství, tak při registrovaném partnerství. 

7. září 2024 v 8:00 Čas čtení 0:07 KVÍZ: Víš, jak vypadají znaky českých měst? Otestuj své znalosti KVÍZ: Víš, jak vypadají znaky českých měst? Otestuj své znalosti

„Ve 21. století není možné ženám nařizovat, v jaké podobě mají používat své příjmení. Mají právo si vybrat a je správně, že jim to zákon konečně umožňuje,“ řekl tehdy ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Domů
Sdílet
Diskuse