Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vojtěch Vanda ČTK
1. listopadu 2022 v 8:55
Čas čtení 2:09

Zemřel Michal Ambrož, frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Zemřel Michal Ambrož, frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce
Zdroj: ČTK/Svoboda Jaroslav

Ambrož musel kvůli svému zdravotnímu stavu nedávno omezit své hudební aktivity. Bylo mu 68 let.

V pondělí ve věku 68 let zemřel po delší nemoci rockový zpěvák, kytarista, skladatel a textař Michal Ambrož. Proslavil se jako frontman skupin Jasná Páka, Hudba Praha a Divoký srdce. Bližší informace k poslednímu rozloučení rodina hudebníka, který musel před časem kvůli zdravotním problémům omezit své hudební aktivity, nesdělila. ČTK o tom informoval jeho spoluhráč a kapelník Hudby Praha, kytarista Radovan Jelínek.

26. července 2022 v 6:00 Čas čtení 7:30 Smrt je přirozenou součástí života. Jak se s ní vyrovnat? (Rozhovor) Smrt je přirozenou součástí života. Jak se s ní vyrovnat? (Rozhovor)

„Nemám asi žádnou fotku, ale dneska je mi smutno! S Michalem Ambrožem, Hudbou Praha a Jasnou Pákou jsem zažila strašný srandy a skvělý koncerty. Díky, Michale, za ty chvíle a taky za krásný společný duet a podporu na mojí hudební cestě! Ať je ti lehce a nebesky,“uvedla k úmrtí Ambrože zpěvačka Markéta Foukalová, která se podílela na posledním albu z roku 2019 tělesa Michal Ambrož & Hudba Praha.

Poslední nahrávkou Ambrože se letos v dubnu stalo EP skupiny Jasná Páka s názvem Starej bejt každej neumí. Kapela, která je společně s Pražským výběrem považována za symbol české nové vlny, vydala EP se čtyřmi písněmi. Vzhledem k problémům s revmatismem se Ambrož musel vzdát hraní na kytaru. „Já už hraju jenom ‚zbytkově‘ s Jasnou Pákou, ale spíše je to show, kytary se držím a snažím se jim to nekazit. Ale hlas mi naštěstí zůstal,“ uvedl nedávno v rozhovoru s ČTK.

S Hudbou Praha vydal Ambrož v roce 2019 studiové album s názvem Michal Ambrož & Hudba Praha. Přestože ho natočila nová sestava, hudebně navazuje na náladu písní skupiny z poloviny osmdesátých let. Na zvukové podobě alba Michal Ambrož & Hudba Praha se podíleli noví spoluhráči: kytaristé Radovan Jelínek a Michal Pelant, klávesista a kytarista Matěj Belko, baskytarista Jakub Vejnar, bubeník Roman Vícha, saxofonista Jakub Doležal nebo zpěvačky Tereza Kopáčková, Veronika Vítová a Markéta Foukalová. Osm textů napsal Michal Ambrož, zbylé dva pocházejí od Petra Váši a J. H. Krchovského.

Hudba o „chlastu, bolševikovi a o ženskejch“

Předchozí sestava Hudby Praha se rozpadla před osmi lety. Vznikly dva soubory, které navázaly na její tradici – Hudba Praha Band a Michal Ambrož & Hudba Praha. Ze staré Hudby Praha se Ambrož pokusil na nové album přenést atmosféru písní, které podle něho vždy byly „o chlastu, bolševikovi a o ženskejch“.

18. června 2024 v 18:20 Čas čtení 4:31 ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People

„Myslím, že to je pořád o tom, jenom bolševik už není úplně bolševik, trochu se zamaskoval. Přes mezipartnerské vztahy se dostávám ke společenským otázkám. A ženy budou tématem vždy, o nich zpívají i století bluesmani, kteří při hraní sotva sedí na židlích,“ dodal.

Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné Páky, která se v článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Postižen byl kromě Jasné Páky třeba Pražský výběr.

Ambrož kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval. První etapa Hudby Praha se uzavřela v roce 1996. Důvodem bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů. Ambrož se věnoval projektu Divoký srdce. Druhé období zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo. Na podzim 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná Páka/Hudba Praha 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy.

Ambrož se narodil 23. ledna 1954 v Havlíčkově Brodě. Působil také jako moderátor na Rádiu Beat.

Domů
Sdílet
Diskuse