Podle vědeckého týmu je potřeba dbát na výběr a zacházení s nádobím s teflonovým povrchem.
Nepřilnavé pánve o svou nepřilnavost časem přicházejí. Může za to postupné uvolňovaní mikročástic plastů nejen při mytí, ale také při vaření. Postupem času se do jídla, myčky nebo třeba na houbičku dostanou až miliony mikroplastů. Vyplývá to ze studie uveřejněné v odborném žurnálu Science Direct.
Výzkumný tým z univerzity v Newcastlu a australské Flinders University změřil, jak se mohou z nepřilnavých pánví odlupovat mikroplasty. I malá prasklina dokáže z povrchu teflonové pánve uvolnit přibližně 9100 plastových částic. Podle algoritmického modelu identifikoval vědecký tým uvolnění 2,3 milionu plastů a nanoplastů. Ty mohou představovat i zdravotní riziko.
„Vzhledem k tomu, že PFAS (perfluorované a polyfluorované alkylové látky, pozn. red.) jsou velký problém, mohly by tyto teflonové mikročástice v našich potravinách představovat zdravotní riziko. Je tedy třeba je prozkoumat, protože o těchto nově vznikajících kontaminantech toho moc nevíme,“okomentoval zjištění Cheng Fang z Newcastle University.
Další výzkumy by se podle vědeckého týmu měly týkat právě dopadů konkrétního druhu uvolněných plastů na lidské zdraví. Podle Youhong Tang Flinders University je potřeba dbát na výběr kvalitního nádobí a stejně tak s ním opatrně zacházet.