Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 1. 2023 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
News

Česko by mohlo přijmout euro v roce 2030, míní Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila na sobotní stranické programové konferenci v Praze rok 2030 za naprosto realistický pro přijetí společné evropské měny euro.

Adéla Ježková, ČTK
5. 11. 2022 15:00 Čas čtení: 2:16
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Česko by mohlo přijmout euro v roce 2030, míní Pekarová Adamová
Zdroj: Pixabay/martaposemuckel/volně k užití
News
0
Adéla Ježková
ČTK
5. 11. 2022 15:00
Čas čtení: 2:16

Česko by mohlo přijmout euro v roce 2030, míní Pekarová Adamová

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila na sobotní stranické programové konferenci v Praze rok 2030 za naprosto realistický pro přijetí společné evropské měny euro.

Adéla Ježková
ČTK
5. listopad 2022, 15:00
Čas čtení: 2:16
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Česko by mohlo přijmout euro v roce 2030, míní Pekarová Adamová
Zdroj: Pixabay/martaposemuckel/volně k užití

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na sobotní stranické programové konferenci v Praze označila za realistický termín pro přijetí společné evropské měny rok 2030. K přijetí eura se Česká republika zavázala při vstupu do EU. Pekarová Adamová v projevu uvedla, že tento závazek sice v nynějším programovém prohlášení kabinetu není, v programu příští vlády by už ale stanovení data být mělo. Informuje o tom ČTK.

Česko je jednou z posledních zemí EU bez eura 

Debaty o přijetí společné evropské měny v Česku se vedou od vstupu země do Evropské unie a neustále budí vášně. Odborníci se nicméně shodují, že krok je v nejbližší době zatím nereálný. „Je to nereálné v nejbližší době a nebylo by to správné. Přijdeme o instrumenty České národní banky. Staneme se závislejšími,“ citoval iRozhlas v létě místopředsedu sněmovny Karla Havlíčka (ANO).

 

Poté, co v lednu euro přijme Chorvatsko, se Česká republika stane jednou z posledních sedmi unijních zemí s vlastní měnou. Jak dodává Radiožurnál, podpora zavedení eura v ČR meziročně vzrostla, stále ale patří k nejnižším v rámci zemí EU, které společnou měnu nemají.

 

Zdroj: se souhlasem Markéty Pekarové Adamové

Ocenila i pomoc Ukrajině

Pekarová Adamová v projevu dále mluvila i o tom, že očekává debatu o zvýšení věku pro odchod do důchodu. Ta je ale podle ní nezbytná. „Z důchodové reformy, která přinese udržitelné důchody, nikdy nesmíme slevit,“ řekla také předsedkyně strany. 

Za stále aktuální problém pokládá klimatickou krizi, která nyní podle ní ustoupila do pozadí jen zdánlivě. S ohledem na dozvuky epidemie covidu-19 a rozpoutání války na Ukrajině Pekarová Adamová uvedla, že nynější vláda převzala správu země v nejhorší možné situaci.

 

Kromě toho ale také podle ČTK ocenila českou pomoc Ukrajině po ruské vojenské invazi letos v únoru. „Nechci si ani představovat, jak by se k pomoci Ukrajině stavěly současné opoziční strany, pokud by se dostaly do vlády,“ uvedla. Ukrajinci podle ní bojují i za českou svobodu a bezpečí a pomoc vnímá jako základní povinnost. Předsedkyně TOP 09 vyzdvihla to, že ve straně ani ve vládě nezaznamenala ani náznakem pochybnost o tom, zda pomáhat Ukrajině.

„Česko se zbavilo oligarchy, který má Orbána za vzor“

Pekarová Adamová rovněž prohlásila, že pokud má strana působit z vládních pozic i v příštím volebním období, musí spolupracovat s nynějšími koaličními partnery ODS a KDU-ČSL. V narážce na předsedu ANO Andreje Babiše řekla, že díky koaliční spolupráci se podařilo zbavit Česko oligarchy, který pošilhává po maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi jako po svém vzoru.

Předsedkyně TOP 09 mluvila také o protestních shromážděních na pražském Václavském náměstí s účastí desítek tisíc lidí. Nepokládá je za demonstrace protivládní, ale za protisystémové. „A tím systémem, proti kterému jsou vedeny, je demokracie,“ varovala a zdůraznila nutnost sociálního smíru.

 

Před ohrožením demokracie varoval i místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Ta budoucnost je udržet v České republice demokracii, ta budoucnost je nepustit demokracii populistům,“ řekl. Ministryně pro vědu Helena Langšádlová varovala nejen před ruskou hrozbou, ale také před čínskou hrozbou. „Máme obrovskou závislost na mnoha strategických produktech,“ poznamenala.

 

Europoslanec Luděk Niedermayer míní, že pro budoucnost TOP 09 bude zásadní úspěch kabinetu. Vládní strana TOP 09 proti minulému volebnímu období zdvojnásobila počet svých poslanců na 14. V Senátu po letošních volbách vzrostl počet jeho členů nominovaných TOP 09 o jednoho na šest. Strana má také dva europoslance. V současných sněmovních volebních modelech přisuzují agentury TOP 09 – pokud by kandidovala samostatně – zisk zhruba čtyř až šesti procent hlasů. Pohybuje se tedy kolem pětiprocentní hranice stanovené pro vstup do dolní komory.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: ceskenoviny.cz, irozhlas.czNáhledový obrázek: se souhlasem Markéty Pekarové Adamové
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.