Návštěvníci národních parků v USA by se měli vyvarovat olizování ropuchy coloradské (sonorské), byť může vypadat lahodně.
Správa národních parků (National Park Service) pečuje o všechny národní parky po celých Spojených státech. Nejsou jí lhostejní ani jejich návštěvníci, právě jim totiž klade na srdce důležité sdělení: buďte opatrní v blízkosti pouštní ropuchy sonorské, známé také jako ropucha coloradská. A hlavně ji neolizujte.
Tyto ropuchy mají výrazné parotoidní žlázy, které vylučují silný toxin. „Pokud s žábou manipulujete nebo se vám jed dostane do úst, může se vám udělat špatně. Jak říkáme u většiny věcí, na které v národním parku narazíte – ať už je to banánový slimák, neznámá houba, nebo velká ropucha se svítícíma očima uprostřed noci, zdržte se prosím olizování,“ napsali správci parků na Facebooku a připojili fotografii žáby, která se tváří pěkně drsně. Toxiny, které vylučuje, jsou nebezpečné zejména pro ostatní živočichy. Jak upozorňuje stanice CNN, mohou stačit k usmrcení dospělého psa.
Správci dodali, že ropucha pouštní sonorská (Bufo alvarius) je jednou z největších ropuch vyskytujících se v Severní Americe, měří téměř 18 centimetrů. Její kvákání popsali jako „slabé, tiché zaznívání, které trvá méně než jednu sekundu“. Olizování jejich kůže se zároveň stalo v USA oblíbeným způsobem, jak se zdrogovat. Známými účinky této činnosti jsou halucinace a euforie, ale může také způsobit úzkost, nevolnost nebo záchvaty a v některých případech i smrt, popisuje The Guardian. Trend není dobrý ani pro samotné ropuchy. Samotné olizování je sice přímo nezabíjí, ale jejich kůže může být prodávána pro jejich sekrety.