Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
Ilona Hobzová
10. listopadu 2022 v 9:50
Čas čtení 1:19

Bití, elektrošoky i vyhrožování popravou. Mučení a unášení civilistů včetně dětí z Ukrajiny do Ruska dokumentuje Amnesty

Kategorie:
News
Uložit Uložené
Bití, elektrošoky i vyhrožování popravou. Mučení a unášení civilistů včetně dětí z Ukrajiny do Ruska dokumentuje Amnesty
Zdroj: TASR/AP Photo/Roman Yarovitcyn

Civilisté podle svých slov museli projít hrubými detekčními prověrkami známými jako filtrace.

Lidskoprávní organizace Amnesty International zveřejnila zprávu, ve které uvádí, že ruský režim násilně přesouval a deportoval civilisty z okupovaných oblastí Ukrajiny. Civilisté uvedli, že museli projít hrubými detekčními prověrkami známými jako filtrace, které někdy skončily svévolným zadržováním nebo mučením.

Podle Amnesty jde o zločiny proti lidskosti

Děti byly během přesunu do částí pod kontrolou Ruska nebo přímo do Ruska oddělovány od svých rodin. To je v rozporu s mezinárodním humanitárním právem. „Nikdo nebyl ušetřen, dokonce ani děti. Ruská odsouzeníhodná taktika násilných přesunů a deportací je válečným zločinem. Amnesty se domnívá, že musí být vyšetřena jako zločin proti lidskosti,“ uvedla generální tajemnice Amnesty Agnès Callamard.

Vyzpovídaní byli civilisté z Mariupolu a také Charkovské, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti. Lidé zadržení během filtrace sdělili, že byli vystaveni mučení a jinému špatnému zacházení, včetně bití, elektrošoků a vyhrožování popravou. Jiným bylo odepřeno jídlo a voda a mnozí byli drženi v nebezpečných podmínkách a přeplněných prostorách.

Amnesty od začátku konfliktu dokumentuje válečné zločiny a další porušování
mezinárodního humanitárního práva spáchané během ruské agresivní války na
Ukrajině. Opakovaně vyzvala k tomu, aby členové ruských ozbrojených sil a
činitelé odpovědní za agresi vůči Ukrajině a za porušování práv byli hnáni k
odpovědnosti. Uvítala také probíhající vyšetřování Mezinárodního trestního
soudu na Ukrajině.

Například jednatřicetiletý Vitalij byl zadržen a předveden k výslechu. „Svázali mi ruce páskou, přes hlavu mi dali pytel, pásku mi omotali i kolem krku. Chtěli vědět, na jaké základně sloužím. Když jsem řekl, že nejsem voják, začali mě velmi tvrdě bít do ledvin. Byl jsem na kolenou, většinou do mě kopali. Pak mě zavedli zpátky do garáže se slovy, že mi toto budou dělat každý den.“

6. listopadu 2024 v 7:00 Čas čtení 4:31 Jak se z Pepsi stala námořní velmoc. Příběh o výměně plechovek za ponorky patří dodnes k největším bizárům historie Jak se z Pepsi stala námořní velmoc. Příběh o výměně plechovek za ponorky patří dodnes k největším bizárům historie

Amnesty zdokumentovala sedm případů, kdy byli lidé během zadržování mučeni a bylo s nimi špatně zacházeno. Jeden případ se týkal 31leté ženy, další 17letého chlapce a v pěti případech šlo o muže ve věku 20 a 30 let.

Domů
Sdílet
Diskuse