Co se po 12 let dělo a kolik lidí při výstavbě stadionů doopravdy zemřelo? Dozvíš se v článku.
V Kataru dnešním dnem začíná mistrovství světa ve fotbale. Prvnímu zápasu Kataru s Ekvádorem předcházelo 12 dlouhých let výstavby rozsáhlého komplexu stadionů a s nimi spojených kauz. Fotbalová událost, kterou po Rusku podruhé v řadě hostí země kritizovaná za porušování lidských práv, je navíc letos zatížena vykořisťováním a smrtí tisíců imigrantů, kteří zázemí pro mistrovství po 12 let budovali. V závislosti na to fanoušci vyzývají k bojkotu.
Celý komplex byl budován úplně od nuly a kromě osmi monstrózních stadionů musel Katar vybudovat celou infrastrukturu hotelů služeb i dopravy včetně metra. Co se po 12 let dělo a kolik lidí při výstavbě stadionů doopravdy zemřelo? Dozvíš se v článku.
V roce 2010 získává Katar hlasováním na kongresu FIFA právo pořádat mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, a stává se tak první zemí na Blízkém východě, která bude největší fotbalovou událost hostit. Už jen samotné zvolení Kataru jako hostující země je však spojeno s kontroverzí a mnozí nevěří, že šlo o fair play.
Okamžitě se začínají množit spekulace o úplatcích a podvrženém hlasování. Rozjíždí se vyšetřování a o rok později viceprezident FIFA Jack Warner zveřejňuje e-mail od generálního tajemníka FIFA, v němž tvrdí, že Katar „koupil“ práva na pořádání mistrovství světa. Warner byl v té době suspendován kvůli vyšetřování korupce.
V témže roce také bývalá mediální referentka pro MS Kataru 2022 uvádí, že katarští představitelé nabídli úplatek za hlasy tří členů FIFA. Později podepisuje dokumenty, ve kterých se přiznává k záměrné lži. V roce 2014 však uvádí, že kvůli své výpovědi zažila nepředstavitelný nový level výhružek, paranoie a strachu a že svou výpověď vzala zpět kvůli vážným obavám o svou bezpečnost. „Do konce života se budu dívat přes rameno,“ uvedla v roce 2014 pro server BBC.
Kafala systém – podhoubí pro moderní otroctví
Podezřelý začátek katarské cesty k World Cupu se ani v následujících letech nijak nezlepší. V podstatě okamžitě po zahájení výstavby přicházejí média i lidskoprávní organizace se zprávami o příšerných pracovních podmínkách dělníků, kteří jsou téměř stoprocentně tvořeni imigranty z Nepálu, Indie a Bangladéše.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co je to kontroverzní Kafala systém a jak funguje.
- V jakých podmínkách byli pracovníci nuceni žít a pracovat.
- Kolik dělníků během výstavby zemřelo.
- Jaká byla reakce Kataru na zprávy o nelidských podmínkách.