Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Patočková
20. listopadu 2022 11:00
Čas čtení 6:24

V Kataru začíná mistrovství světa ve fotbale. Při výstavbě areálu zemřely tisíce imigrantů, fanoušci vyzývají k bojkotu

Kategorie:
Sport
Uložit Uložené
V Kataru začíná mistrovství světa ve fotbale. Při výstavbě areálu zemřely tisíce imigrantů, fanoušci vyzývají k bojkotu
Zdroj: Getty Images/Christopher Pike

Co se po 12 let dělo a kolik lidí při výstavbě stadionů doopravdy zemřelo? Dozvíš se v článku.

V Kataru dnešním dnem začíná mistrovství světa ve fotbale. Prvnímu zápasu Kataru s Ekvádorem předcházelo 12 dlouhých let výstavby rozsáhlého komplexu stadionů a s nimi spojených kauz. Fotbalová událost, kterou po Rusku podruhé v řadě hostí země kritizovaná za porušování lidských práv, je navíc letos zatížena vykořisťováním a smrtí tisíců imigrantů, kteří zázemí pro mistrovství po 12 let budovali. V závislosti na to fanoušci vyzývají k bojkotu.

Celý komplex byl budován úplně od nuly a kromě osmi monstrózních stadionů musel Katar vybudovat celou infrastrukturu hotelů služeb i dopravy včetně metra. Co se po 12 let dělo a kolik lidí při výstavbě stadionů doopravdy zemřelo? Dozvíš se v článku. 

Katar,  MS ve fotbale
Zdroj: Christopher Pike/Getty Images for Supreme Committee 2022


V roce 2010 získává Katar hlasováním na kongresu FIFA právo pořádat mistrovství světa ve fotbale v roce 2022, a stává se tak první zemí na Blízkém východě, která bude největší fotbalovou událost hostit. Už jen samotné zvolení Kataru jako hostující země je však spojeno s kontroverzí a mnozí nevěří, že šlo o fair play.

11. září 2023 11:00 Čas čtení 2:31 Vybrali jsme šest nejlépe oblečených fotbalistů letošního léta. Získá si tě David Alaba, Stefan Bajčetić nebo Virgil van Dijk? Vybrali jsme šest nejlépe oblečených fotbalistů letošního léta. Získá si tě David Alaba, Stefan Bajčetić nebo Virgil van Dijk?

Okamžitě se začínají množit spekulace o úplatcích a podvrženém hlasování. Rozjíždí se vyšetřování a o rok později viceprezident FIFA Jack Warner zveřejňuje e-mail od generálního tajemníka FIFA, v němž tvrdí, že Katar „koupil“ práva na pořádání mistrovství světa. Warner byl v té době suspendován kvůli vyšetřování korupce.

V témže roce také bývalá mediální referentka pro MS Kataru 2022 uvádí, že katarští představitelé nabídli úplatek za hlasy tří členů FIFA. Později podepisuje dokumenty, ve kterých se přiznává k záměrné lži. V roce 2014 však uvádí, že kvůli své výpovědi zažila nepředstavitelný nový level výhružek, paranoie a strachu a že svou výpověď vzala zpět kvůli vážným obavám o svou bezpečnost. „Do konce života se budu dívat přes rameno,“ uvedla v roce 2014 pro server BBC

Kafala systém – podhoubí pro moderní otroctví

Podezřelý začátek katarské cesty k World Cupu se ani v následujících letech nijak nezlepší. V podstatě okamžitě po zahájení výstavby přicházejí média i lidskoprávní organizace se zprávami o příšerných pracovních podmínkách dělníků, kteří jsou téměř stoprocentně tvořeni imigranty z Nepálu, Indie a Bangladéše. 

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 125378 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co je to kontroverzní Kafala systém a jak funguje.
  • V jakých podmínkách byli pracovníci nuceni žít a pracovat.
  • Kolik dělníků během výstavby zemřelo.
  • Jaká byla reakce Kataru na zprávy o nelidských podmínkách.
Domů
Sdílet
Diskuse