Kosovo žádá od FIFA adekvátní trest pro Srbsko.
Kosovský ministr sportu Hajrulla Çeku zveřejnil na svém Twitteru fotku ze šatny srbské fotbalové reprezentace na aktuálním mistrovství světa v Kataru, píše Foxsports. Fotkou upozornil na skutečnost, že na srbské vlajce, která visí v šatně, je vyobrazena mapa Srbska, která zahrnuje také Kosovo.
Kromě toho je na mapě text „nebudeme se vzdávat“. Na tato slova reagoval Hajrulla Çeku tweetem: „Ostudné obrázky ze srbské šatny, které vysílají nenávistné, xenofobní a genocidní vzkazy na adresu Kosova a které k tomu využívají platformu mistrovství světa ve fotbale. Očekáváme konkrétní kroky od FIFA vzhledem k tomu, že Kosovo je plnohodnotným členem FIFA a UEFA.“ Kosovo je členem těchto organizací od roku 2016.
Disgraceful images from #Serbia locker room, displaying hateful, xenophobic and genocidal messages towards #Kosova, while exploiting #FIFAWorldCup platform.
— Hajrulla Çeku (@HCeku) November 25, 2022
We expect concrete actions from @FIFAcom considering that the @FFK_KS 🇽🇰 is a full FIFA and UEFA member. pic.twitter.com/xwu6i0j7dG
Kroky vůči srbskému gestu udělala i kosovská fotbalová federace. Ta na FIFA podala stížnost proti „agresivnímu postupu Srbska“. „Takový šovinistický čin nemá na sportovních akcích místo. Obzvlášť tehdy, když jde o největší fotbalovou akci,“ uvádí federace v oficiálním stanovisku.
Ta zdůrazňuje, aby srbský akt neprošel v tichosti. „Naléhavě žádáme, aby FIFA přísně uplatňovala svá pravidla a potrestala Srbskou fotbalovou federaci za tento akt, který je v rozporu s hodnotami, které fotbal prosazuje.“ FIFA mezitím zareagovala tím, že zahájila disciplinární řízení vůči srbské reprezentaci.
Srbsko úvodní zápas proti Brazílii prohrálo 0:2 po dvou zásazích Richarlisona. Skupinu G tvoří i se Švýcarskem a Kamerunem. Zápas přinesl i zranění Brazilců Danila a Neymara, jejichž další účast na turnaji zůstává nejistá.
Situace mezi Srbskem a Kosovem byla naposledy vyostřena koncem července, kdy se na hranicích těchto dvou zemí střílelo.
Kosovo plánovalo od 1. srpna žádat od každého Srba překračujícího hranice speciální průkaz a evidenční značky SPZ pro vozidla. Tato pravidla přitom jako první už dříve spustili právě Srbové, Kosovo chtělo opatření zavést recipročně.