Průměrný český čtenář či čtenářka nejčastěji sáhnou po beletrii a přečtou 2 až 3 tituly měsíčně.
Alespoň na hodinu denně si ke čtení sedne 24 % z 1 800 dotázaných, kteří se účastnili průzkumu českého startupu Knihobot. Více než čtyři hodiny týdně se čtení věnuje 17 % Čechů a Češek, v případě seniorů je to dokonce 28 %. Méně než 30 minut týdně čte 6 %.
Podle průzkumu Češi nejčastěji (až ve 47 % případech) přečtou dvě až tři knihy za měsíc, přičemž nejaktivnějšími čtenáři jsou lidé nad 60 let – mohlo by se tak zdát, že čím jsme starší, tím více máme času na čtení.
„Zájem o četbu u Čechů neklesá. Mladí sice v četbě oproti seniorům trochu zaostávají, na rozdíl od starší generace ale častěji nakupují knihy z druhé ruky a přemýšlí nad tím, co mají ve své knihovně – knihy méně hromadí,“ uvedla marketingová ředitelka Knihobotu Tereza Kohutová. Mezi lidmi nad 60 let má více než tisícisvazkovou knihovnu necelá čtvrtina (24 %). Mezi dospělými je to 14 % a u mladých dospělých (18 až 35 let) jsou to pouhá 3 procenta.
Vítězí detektivky, fantasy a sci-fi
U českých čtenářů jednoznačně vítězí beletrie, mezi kterou jsou nejoblíbenější detektivky, fantasy a sci-fi. Pozadu ale podle průzkumu není ani naučná a odborná literatura. Poezie u nás zůstává nedoceněná, za svůj oblíbený žánr ji označilo pouze 10 % z dotázaných.
Mezi nejvíce zmiňovanými oblíbenými tituly byly například román Zdeňka Jirotky Saturnin, Malý princ či pátá série o Harrym Potterovi. „K nejprodávanějším titulům patří knihy Patrika Hartla a Radky Třeštíkové. Z dětských knih je to třeba bestseller posledních let – Deník malého poseroutky,“ popsala Kohutová s tím, že Češi a Češky si knihy nejčastěji kupují prostřednictvím online knihkupectví a online antikvariátů.