Shrnujeme dění okolo války na Ukrajině.
Putin svou válku na Ukrajině hodlá financovat i nadále. Vyčerpává tím ale ruský rozpočet a federace nemůže financovat geopolitické kampaně, ať už na vnitrostátním, nebo mezinárodním poli. Upozorňují na to analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).
Přibližně tři biliony rublů z ruského státního rozpočtu padnou na financování války a bezpečnosti Ruské federace. Světová banka přitom upozornila, že se jedná přibližně o 21 % loňského hrubého domácího produktu. Podle britského ministerstva obrany a ISW budou tyto výdaje omezovat možné financování domácích i zahraničních kampaní. Zároveň to znamená přesun lidských zdrojů i vybavení z některých zón konfliktu na Ukrajinu.
Rusko v čele s Vladimirem Putinem se pravděpodobně ocitne ve finančních obtížích a kampaně, které ho měly podpořit v udržení moci, budou muset ustoupit konfliktu na Ukrajině. O udržení moci a obnovení ruské pozice se snažil například v podobě spojenectví ve Střední Asii mezi Ruskem, Uzbekistánem a Kazachstánem.
Zatímco Rusko řeší vydatné financování války, obě válčící země si postupně vyměňují svoje vězně. Na Ukrajinu se podle serveru Unian vrátilo z ruských věznic přes šedesát vojáků. „Jsou to naši hrdinové,“ okomentoval návrat bojovníků Andrij Jermak z kanceláře prezidenta Ukrajiny.