Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 4. 2. 2023 svátek má Jarmila

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Dej si letos Psohňostroj. Organizace vyzývá k šetrnému slavení silvestra

Na nebi je možná hezký, v uších psů a dalších zvířat ale působí peklo. Nezisková organizace Helppes chce letošním Psohňostrojem upozornit na to, že tichá oslava nového roku bude prostě lepší.

Vojtěch Vanda, ČTK
28. 12. 2022 14:51 Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dej si letos Psohňostroj. Organizace vyzývá k šetrnému slavení silvestra
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Česko
1
Vojtěch Vanda
ČTK
28. 12. 2022 14:51
Čas čtení: 2:32

Dej si letos Psohňostroj. Organizace vyzývá k šetrnému slavení silvestra

Na nebi je možná hezký, v uších psů a dalších zvířat ale působí peklo. Nezisková organizace Helppes chce letošním Psohňostrojem upozornit na to, že tichá oslava nového roku bude prostě lepší.

Vojtěch Vanda
ČTK
28. prosinec 2022, 14:51
Čas čtení: 2:32
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dej si letos Psohňostroj. Organizace vyzývá k šetrnému slavení silvestra
Zdroj: Refresher/Paulína Ščepková

Nadměrný hluk způsobený novoroční zábavní pyrotechnikou představuje utrpení pro zvířata. Nezisková organizace Helppes proto spolu s agenturou WMC Grey letos spustila projekt Psohňostroj, který vybízí k respektu ke zvířatům během silvestrovských oslav. O Psohňostroji informovala organizace v tiskové zprávě, informovala ČTK.

 

Kvůli hlučnosti zábavní pyrotechniky musejí například majitelé psů zajistit, aby byli psi v dostatečné vzdálenosti od zdroje výbuchu, v krajních případech jim musejí podat i uklidňující léky. „Kvůli této zvrácené člověčí potřebě oslav příchodu nového roku je každoročně zraněno a umírá mnoho zvířat, včetně psů,“ tvrdí ředitelka organizace Helppes Zuzana Daušová. Podle ní pak ještě více trpí zvířata ve volné přírodě, kde se před zábavní pyrotechnikou nemohou chránit.

 

Smyslem Psohňostroje je seznámit s problémem veřejnost. Autoři projektu proto vytvořili video, ve kterém psi nosí světelné obojky a díky choreografii připomínají skutečný ohňostroj. Podle kreativního ředitele WMC Grey Davida Sudy mohou video na sociálních sítích sdílet třeba odpůrci zábavní pyrotechniky a posílit tak své argumenty vůči novoročním ohňostrojům.

 

Ve videu vystupují budoucí asistenční a vodicí psi z Helppes spolu se svými trenérkami a pečovatelkami. Koncept vymysleli Roman Hynek a Pavel Wilhelm Přibyl, video zrežíroval Daniel Seman.

Na webových stránkách si lidé zároveň mohou mimo jiné nastudovat tipy, jak oslavit silvestra s ohledem na zvířata nebo jak připravit psy na hlasité novoroční oslavy. Web tak například doporučuje vzít psa během dne na dlouhou procházku nebo ho během ohňostrojů nenechávat o samotě.

Ohňostroje přináší i jiná rizika

Na rizika spojená se zábavní pyrotechnikou dlouhodobě upozorňuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). V tiskové zprávě zmínil případ, kdy „dopadlo přímo mezi diváky několik zkrvavených labutí, které vyděšené ohňostrojem narazily do drátů trolejového vedení“. Podle ČSOP totiž zábavní pyrotechnika vyvolává ve zvířatech paniku. Vydávají se na útěk, který může především ve tmě končit tragicky. Kupříkladu ptáci pak mohou opustit svá hnízda, ryby se zase mohou přiotrávit zbytky pyrotechniky ve vodě v rybnících.

 

Kriticky se k zábavní pyrotechnice staví i vědci z Akademie věd České republiky, o čemž jsme tě informovali v úterý. Barevné výbuchy na obloze označili za „toxickou sprchu pro člověka i životní prostředí“. 

 

Akademie věd nezapomněla zmínit konkrétní koktejl nebezpečných látek, který se během výbuchů dostává do ovzduší. Údajně se kvůli pyrotechnice uvolní 12,5 tuny hořčíku, 0,8 tuny titanu, 12,2 tuny rubidia, z efektů zelené barvy baryum a asi tuna stroncia z červené barvy. Mimo to však dýcháme i fosfor, síru, zinek a další.

„Ohňostrojový smog představuje velmi podivnou směs sloučenin s velkým zdravotním rizikem, která by se jinak v ovzduší vůbec nemohla vyskytovat,“ řekl Petr Klusoň z Ústavu chemických procesů AV ČR. „Kdyby takové množství nebezpečných látek vypouštěl průmyslový podnik, čelil by soudnímu řízení a uzavření. Lidé ale tento podivný mix jedů a karcinogenních látek přímo vdechují a o jeho nebezpečích nemají ani ponětí,“ dodal.

 

Před pyrotechnikou varují i státní rezorty

Ministerstvo zemědělství ve středu v tiskové zprávě zveřejnilo výzvu Ústřední komise pro ochranu zvířat, aby města a obce regulovaly pořádání ohňostrojů pomocí obecně závazných vyhlášek s ohledem na domácí mazlíčky i hospodářská a volně žijící zvířata. Komise zároveň apeluje na prodejce, aby stáhli zábavní pyrotechniku z prodeje, nebo přinejmenším nabízeli pouze tu s omezenými zvukovými efekty.

 

Ministerstvo také připomíná, že kupříkladu pražský magistrát od roku 2020 nepořádá tradiční velký ohňostroj a pro užití zábavní pyrotechniky vyhrazuje jen některé zóny. Podle dostupných informací plánuje letos ohňostroj pouze městská část Praha 21 spolu s Běchovicemi, Kolodějemi a Klánovicemi. Konat se bude na poli mezi Běchovicemi a Újezdem nad Lesy.

 

V Praze navíc platí zpřísněná pravidla pro používání zábavní pyrotechniky. Podle vyhlášky tak nesmí být odpálena v památkové rezervaci, na náplavkách, v přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení. Za porušení zákazu hrozí pokuta až 100 tisíc korun ve správním řízení nebo až 10 tisíc korun na místě.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Refresher/Paulína Ščepková
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.