Krym, Záporožská oblast, Chersonská oblast, Luhanská oblast a Doněcká oblast jako součást Ruska. Pokud ukrajinská strana do svého mírového plánu nezahrne tuto skutečnost, nemohou být jednání mírová, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Kreml zavrhl ve středu desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s tím, že návrh na ukončení konfliktu na Ukrajině musí přihlížet i k nové „realitě“. Tou je anexe čtyř ukrajinských administrativních oblastí k Rusku. TASR o tom informuje podle zprávy agentury Reuters.
„Nemůže existovat takový mírový plán pro Ukrajinu, který nebude přihlížet k současné realitě související s ruským územím a připojením čtyř regionů k Rusku. Plány, které na tyto skutečnosti nebudou brát ohled, nemohou být mírové,“ prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Rusko v září po sporných referendech, které odsoudil Západ i Kyjev, prohlásilo za součást Ruska čtyři ukrajinské administrativní jednotky – Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. Ruská armáda přitom ani jednu ze zmíněných oblastí plně neovládá.
Zelenského desetibodový plán
Agentura Reuters představila ve středu Zelenského desetibodový mírový plán, se kterým ukrajinský prezident poprvé přišel v listopadu na virtuálním jednání G20, informoval The Kyiv Independent. Plán zahrnuje stažení ruských vojsk z mezinárodně uznaného území Ukrajiny, a tedy i ze zmíněných čtyř oblastí a Krymského poloostrova, který Moskva anektovala ještě v roce 2014. Rusko opakovaně deklaruje, že o tomto bodě odmítá diskutovat.
Mírový plán ukrajinského prezidenta se kromě toho zabývá jadernou bezpečností v souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou či potravinovou bezpečností související se zabezpečením vývozu ukrajinského obilí. Kyjev kromě toho v rámci energetické bezpečnosti požaduje zavedení omezení na ceny ruských energií a obnovení ukrajinské energetické infrastruktury, která byla poškozena při ruských útocích.
Plán také vyzývá k propuštění válečných zajatců a ke vzniku speciálních tribunálů, které budou vyšetřovat ruské válečné zločiny. Ukrajina také žádá ochranu životního prostředí souvisejícího především s odminováním svého území a s obnovením čističek vod.
Na závěr mírového plánu Kyjev žádá vybudování bezpečnostní architektury v evropsko-atlantickém prostoru, která by zahrnovala záruky pro Ukrajinu. Ukrajina také chce, aby všechny zainteresované strany podepsaly dokument potvrzující ukončení války.
Zelenskyj navrhl také uspořádat ještě tuto zimu mírový summit, který by se zabýval jeho plánem na mír.
„Až budou provedena všechna protiválečná opatření, až se začne obnovovat bezpečnost a spravedlnost, měly by strany podepsat dokument potvrzující konec války. Nastínil jsem konkrétní, praktická řešení. Mohou být implementovány. A rychle. Jsou účinné. Pokud se Rusko postaví proti našemu mírovému vzorci, bude to důkaz, že chce pouze válku,“ dodal ukrajinský prezident.