Vyplývá to ze zjištění projektu Buď Safe Online.
Neziskový projekt Buď Safe Online zveřejnil seznam deseti nejčastějších hesel, která lidé volí k zabezpečení svých účtů. I když slovo zabezpečení asi není to pravé. Nejčastěji totiž uživatelé stále volí číselnou řadu 123456. Takové heslo se dá prolomit do jedné sekundy, a moc bezpečné tedy není.
Nejoblíbenější jsou čísla
Na druhém místě skončila rovněž číselná řada, jen o něco delší. Heslo 123456789 lze také prolomit do jedné sekundy. O něco déle by trvalo nabourání do účtu pod heslem Qwerty, a to přesně deset sekund. Toto heslo volí lidé jako třetí nejčastější.
V TOP 10 nejčastějších hesel se pak kromě slova Password na 4. místě a slovní a číselné kombinace Qwerty123 na 10. místě nachází různé kombinace čísel. Všechny lze prolomit do jedné vteřiny.
A jak by naopak heslo správně mělo vypadat? Podle projektu Buď Safe Online by silné heslo mělo obsahovat alespoň 16 znaků, a to včetně malých a velkých písmen, číslic, speciálních znaků, jako je pomlčka, hashtag, otazník, a dalších, aby se nedalo snadno uhodnout.
Heslo by lidé nikdy neměli ukládat do prohlížeče ani do cizího počítače. V případě, že nepracuješ na vlastním počítači, je podle projektu vhodné používat anonymní okna, aby si o tobě prohlížeč nemohl uložit žádná data. Důležité je se vždy odhlásit. Dále Buď Safe Online radí používat pro různé účty různá hesla. A jestli nevíš, jaké heslo si nastavit, můžeš použít nějaký náhodný generátor. Ten ti pomůže nejen vygenerovat nové silné heslo, ale také si jej zapamatovat.