Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 3. 2. 2023 svátek má Blažej

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Zahraničí

UNICEF: Děti potřebují nejvíce pomoci od konce druhé světové války

Děti a jejich rodiny po celém světě trpí v důsledku krizí, konfliktů, epidemií, vysídlování a zvyšující se míry podvýživy.

Ilona Hobzová, TASR
31. 12. 2022 17:00 Čas čtení: 1:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
UNICEF: Děti potřebují nejvíce pomoci od konce druhé světové války
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
Zahraničí
0
Ilona Hobzová
TASR
31. 12. 2022 17:00
Čas čtení: 1:45

UNICEF: Děti potřebují nejvíce pomoci od konce druhé světové války

Děti a jejich rodiny po celém světě trpí v důsledku krizí, konfliktů, epidemií, vysídlování a zvyšující se míry podvýživy.

Ilona Hobzová
TASR
31. prosinec 2022, 17:00
Čas čtení: 1:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
UNICEF: Děti potřebují nejvíce pomoci od konce druhé světové války
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Humanitární pomoc potřebuje v současnosti nejvíce dětí od skončení druhé světové války. Děti a jejich rodiny po celém světě trpí v důsledku krizí, konfliktů, epidemií, vysídlování a zvyšující se míry podvýživy, uvedl podle agentury TASR v pátek Dětský fond OSN (UNICEF).

Situace je kritická v mnoha zemích

„Bezprecedentní záplavy v Jižním Súdánu měly devastující důsledky pro tamní rodiny. Sklizeň byla zničena, pastviny zaplaveny a rodiny nuceny odejít z domovů,“ upozornil mluvčí Dětského fondu OSN pro Itálii Andrea Iacomini. Zmínil také letošní rozsáhlé záplavy v Pákistánu, které postihly miliony lidí, a situaci v Keni, která zápasí s nejhorším suchem za čtyřicet let.

 

Politická nestabilita, environmentální změny, hospodářská a zdravotnická krize přispěly ke vnitřnímu vysídlení přibližně 1,7 milionu lidí v západoafrické Burkině Faso, přičemž šedesát procent z nich tvoří nezletilí. Osm let trvající válka v Jemenu si vyžádala již více než jedenáct tisíc zabitých nebo zmrzačených dětí. Více než dva miliony tamních dětí mladších pěti let trpí podvýživou.

 

Podle UNICEF je situace mnoha dětí velmi obtížná i v Konžské demokratické republice, Myanmaru či na Haiti. Kritická je situace také v celé Etiopii, Keni a Somálsku, kde více než 1,7 milionu dětí čelí hladu, na který mohou zemřít. Počet dětí, které čelí nejsmrtelnější formě podvýživy, se jen za posledních pět měsíců zvýšil o více než 15 %.

 

 

Aktuálním problémem jsou také nízké teploty, které svírají rozsáhlé oblasti od Ukrajiny nebo Sýrie až po vrcholky Pamíru v Afghánistánu. Pod bod mrazu klesá rtuť teploměru nejen v noci, ale i ve dne. Děti v takovém extrémním počasí snadněji onemocní, mnoho z nich musí přestat chodit do školy. Rodiny bojují o to, aby si mohly dovolit nejzákladnější potřeby – včetně potravin, dek, rukavic a bot –, aby udržely děti v teple. 

Například v Afghánistánu teploty klesají až k –⁠25 °C a nad afghánskými dětmi visí smrtelná kombinace zimy, chudoby a podvýživy spojené s potravinovou krizí. „Mnoho rodin musí k vytápění používat zvířecí trus, protože si nic jiného nemohou dovolit. Kvůli nedostatku kvalitního zimního oblečení stále stoupá počet vážných případů zápalů plic,“ upozornil UNICEF.

 

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich rozvoj, od narození až do dospělosti. UNICEF dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS.

Založen byl v roce 1946, původně jako Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci pro pomoc dětem postiženým 2. světovou válkou. Od roku 1953 se UNICEF, již pod názvem United Nations Children’s Fund, stal trvalou součástí Organizace spojených národů.

 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: teraz.sk, unicef.cz, unicef.czNáhledový obrázek: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu zahraničí
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.