Počasí venku připomíná spíše duben než začátek ledna.
Nezvykle vysoké teploty připomínající spíše jaro panují podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) i na horách. Po zasněženém předposledním prosincovém týdnu už na hřebenech hor převládá spíše nesouvislá sněhová pokrývka.
Souvislá vrstva sněhu je tak na českých horách spíše výjimkou, přičemž nejvíce jí leží v Krkonoších. „Stanice Labská bouda (1320 m n. m.) dnes ráno zaznamenala 26 cm sněhu, polská stanice na Sněžce (1603 m n. m.) 17 cm. Lysá hora v Beskydech (1322 m n. m.) hlásí 9 cm a na Šumavě je souvislá vrstva sněhu pouze na stanici Plechý (1344 m n. m., 8 cm),“ uvedli meteorologové v pondělí na svém oficiálním Facebooku.
Nejznámější sněhové pole v Česku vypadá jako na konci dubna
Ovšem přestože se na svahu Studniční hory v Krkonoších nachází nejznámější sněhové pole v Česku, kde sníh roztává obvykle až v červenci, ani tady to na zimní radovánky nevypadá. Aktuální sněhové pokrývka tu odpovídá množství z konce dubna. Meteorologové z ČHMÚ dodali, že na hřebenech ostatních hor není po sněhu ani památky.
Lepší to pravděpodobně nebude ani tento týden, kdy se očekávají průměrně denní teploty v rozmezí od 9 do 11 stupňů Celsia. A sněhové vyhlídky nepřináší ani dlouhodobá předpověď. „Předpokládáme, že období od 2. do 29. ledna 2023 bude teplotně nadprůměrné až průměrné. První týden bude teplotně výrazně nadprůměrný, bude převládat jihozápadní proudění. Další dva týdny budou teplotně průměrné, relativně nejchladnější by měl být týden od 16. do 22. ledna s minimálními teplotami kolem –4 °C a nejvyššími kolem +2 °C. Poslední týden období již bude teplejší,“ uvádí meteorologové na webu ČHMÚ.