Kometa, která byla objevena teprve v březnu roku 2022, by měla být viditelná 12. ledna.
Dne 2. března 2022 objevili astronomové novou zelenou kometu, kterou pojmenovali C/2022 E3 (ZTF). V lednu by se ona kometa měla poprvé po 50 000 letech objevit také na noční obloze. Podle NASA bude nejblíže Slunci 12. ledna, a je tedy pravděpodobné, pokud bude obloha jasná, že ji uvidíš i pouhým okem, informují CNN a EarthSky.
Zelená kometa nesoucí název C/2022 E3 (ZTF) byla astronomy objevena 2. března 2022 pomocí širokoúhlé přehlídkové kamery Zwicky Transient Facility na observatoři Palomar v kalifornském okrese San Diego.
Oběžná dráha C/2022 E3 (ZTF) vede kolem Slunce, prochází vnějšími oblastmi sluneční soustavy, a právě to je důvod, proč ji vidíme tak málo. Její cesta je dlouhá a trvá to, než se znovu přehoupne kolem Země.
Na severní polokouli by unikátní zelená kometa měla být k vidění těsně před půlnocí 12. ledna. Zahlédnout ji však bude možné v průběhu celého ledna a začátkem února. Tehdy se totiž kometa na vzdálenost 42 milionů kilometrů přiblíží k Zemi a viditelná bude v blízkosti Polárky.
Kometa se vyznačuje pruhovanými chvosty prachu a energetických částic, ale také tím, že září zeleně. Obklopuje ji totiž zelená koma, obálka, která se kolem ní tvoří během průletu. Koma zároveň způsobuje sublimaci jejího ledu, mění jej na plyn, a kometa proto bude při pozorování dalekohledem vypadat rozmazaně.