Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 1. 2023 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Srovnali jsme účty. Jak jsou na tom prezidentští kandidáti a kandidátka s transparentností a penězi?

Podívejte se, co nám řekly o jednotlivých kandidátech jejich účty, kolik na nich mají a jak transparentně s nimi pracují.

Tereza Patočková
12. 1. 2023 9:00 Čas čtení: 3:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Srovnali jsme účty. Jak jsou na tom prezidentští kandidáti a kandidátka s transparentností a penězi?
Zdroj: Refresher/Úřad vlády ČR/ČTK/volně k užití
Česko
0
Tereza Patočková
12. 1. 2023 9:00
Čas čtení: 3:13

Srovnali jsme účty. Jak jsou na tom prezidentští kandidáti a kandidátka s transparentností a penězi?

Podívejte se, co nám řekly o jednotlivých kandidátech jejich účty, kolik na nich mají a jak transparentně s nimi pracují.

Tereza Patočková
12. leden 2023, 9:00
Čas čtení: 3:13
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Srovnali jsme účty. Jak jsou na tom prezidentští kandidáti a kandidátka s transparentností a penězi?
Zdroj: Refresher/Úřad vlády ČR/ČTK/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Před prvním kolem prezidentské volby jsme se rozhodli srovnat transparentní účty všech kandidátů a kandidátky. V několika případech to byla zajímavá podívaná. Každý uchazeč či uchazečka o post hlavy státu si musel*a ze zákona před svou kandidaturou založit oficiální transparentní účet, z něhož může, ale nemusí financovat svou kampaň. Účet však musí mít založen v každém případě. Podívejte se, co nám řekly o jednotlivých kandidátech jejich účty, kolik na nich mají a jak transparentně s nimi pracují. 


Účet Karla Diviše

Účet Karla Diviše v den přípravy tohoto článku disponuje doslova nulou korun. Karel Diviš si na svou kampaň na sebe půjčil 5 milionů korun, z těch mu už nezbylo vůbec nic a účet zeje prázdnotou. Jakákoliv částka, byť jen pár set korun, která mu od jeho podporovatelů přijde, je okamžitě použita na zaplacení nějaké další položky z kampaně. Co se týká finanční transparentnosti, je na tom Diviš podobně bídně. Z transparentního účtu nejde vyčíst, kdo jsou jeho subdodavatelé ani komu peníze posílá. Názvy plateb jsou často vágní.

 

Účet Andreje Babiše

Andrej Babiš si transparentní účet zřídil tak, jak mu ukládá zákon, k financování kampaně jej ale vůbec nepoužívá. Jeho kampaň platí ze svého transparentního účtu hnutí ANO, to vede svůj účet dle organizace Transparency International více méně transparentně. Všechny větší dary od lidí bývalý premiér svým dárcům s díky vrací zpět a stejně tak dělá i hnutí ANO. Zajímavý je na jeho účtu především neobvyklý nájezd trollů, kteří Babišovi posílají 0,01 Kč s nenávistnými zprávami a jeho účet tak zahlcují. Tito lidé se objevují u všech kandidátů, avšak u Babiše nejvíce a v extrémním množství, které dosahuje stovek případů. Finance, které těmito mikročástkami Babiš získá, odvádí do státního rozpočtu.  


Účet Tomáše Zimy

Účet Tomáše Zimy je ze všech nejméně transparentní, veškeré platby z něj odchází Zimově vlastní firmě ZFP s. r. o. zřízené minulý rok speciálně pro řízení kampaně. Ze všech kandidátů je na tom s transparentností nejhůře. Na firmu ZFP s. r. o. nejsou uplatňovány požadavky na transparentnost volební kampaně. Některé platby jsou pojmenovány, ale zase u nich není jasný jejich příjemce. Zda bylo vše v mezích zákona, bude u všech kandidátů posuzovat kontrolní úřad až po volbě prezidenta.


Účet Josefa Středuly (odstoupil)

Středulův účet se plnil penězi převážně od velkých sponzorů a firem. Týden před jeho odstoupením mu poslal podnikatel Richard Bernýšek za ODS pět milionů, jež Středula ihned utratil, pravděpodobně za faktury, které bylo potřeba proplatit. Jeho transparentní účet je však veden nesystematicky. Ještě den po odstoupení musel zaplatit dvě stě tisíc za vedení kampaně, z čehož sto tisíc bylo ještě narychlo po odstoupení posláno jeho velkému dárci, spolku Společně pro lidi, který mu za celou kampaň poslal skoro 3 miliony. Exkandidátovi však suma sumárum zbylo na transparentním účtu 3 622 korun. Zájem také vzbudila neobvykle vysoká částka 520 tisíc korun, kterou Středula utratil za fotografie. Dle jeho slov jej takto vysoká částka rovněž překvapila. 

 

Účet Marka Hilšera

Účet Marka Hilšera byl nejchudší. Svou kampaň financoval především ze státních peněz a od drobných dárců. Hilšer využil toho, že může, a kampaň financoval hlavně ze státního příspěvku za zisk senátorského křesla. Hilšer je sice nezávislý kandidát, ale před čtyřmi roky založil stranu Marek Hilšer do Senátu, díky čemuž na příspěvek dosáhne. Za šest let v Senátu získá Hilšer na příspěvcích od státu 5,4 milionu korun. To mnozí odsoudili, ale sám Hilšer tvrdí, že mu to přijde jako nejférovější, protože za jeho kampaní nestojí žádní oligarchové. Letos za kampaň utratil nejméně, a to pouze 500 tisíc.

 

Účet Pavla Fischera

Pavel Fischer není s penězi na svém transparentním účtu zcela transparentní. Nepojmenovává příjemce platby, pouze uvádí číslo účtu příjemce a účel platby. U několika plateb není jasný ani účel. Označování účelu transakcí je dost nesystematické. Navíc nezveřejňuje bližší informace o zdrojích, pravidla přijímání darů ani aktualizovaný seznam dárců. Nejvíc mu kampaň financovali soukromí dárci, z vlastního nedal podle Transparency International ani korunu.

 

Účet Jaroslava Bašty 

Účet Jaroslava Bašty dotuje především jeho strana SPD. Dárci z řad veřejnosti mu posílají sem tam stokoruny, nanejvýše tisíce. Jeho účet není transparentní, Bašta se k příjmové stránce kampaně veřejně nevyjadřuje. Z jeho účtu lze však alespoň identifikovat dodavatele. V popisu transakcí je uváděn název právnické či fyzické osoby. Za kampaň Bašta zatím utratil téměř čtyři miliony. 

 

Účet Danuše Nerudové

Danuše Nerudová má ze všech kandidátu na účtu nejvíce. Rezervu tvoří ještě necelých osm milionů. V posledních dnech však utratila přes dva miliony rozdělené na více částek za kampaň. Podobně jako Josef Středula pravděpodobně proplácela faktury zpětně. Danuše Nerudová je ze všech kandidátů nejtransparentnější. Peníze nasbírala po drobných částkách nejprve na portálu Donio, ale přispěli jí také větší dárci. 


Účet Petra Pavla

Účtu Petra Pavla vládne řád a klid. Je transparentní, položky příjmů a výdajů jsou, dá se říci, v harmonii, zároveň si ještě nechal rezervu téměř čtyř milionů na případné druhé kolo. Za kampaň zatím Petr Pavel utratil jedenáct milionů. 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: transparentnivolby.czNáhledový obrázek: Refresher/Úřad vlády ČR/ČTK/volně k užití
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.