Ve švýcarském Valais dochází k šíření opuncie, druhu invazivního kaktusu. Té se kvůli globálnímu oteplování stále více daří. Vytlačuje však ostatní rostliny a ohrožuje tím rozmanitost prostředí.
Kanton Valais ve Švýcarsku se potýká s invazivním druhem kaktusu opuncie. Kopce zde bývají v zimě plné sněhu a na jaře plné květů plesnivce alpského. Vinou globálního oteplování však dochází ke stále většímu šíření kaktusů, píše The Guardian.
Kaktusy ohrožují přírodní rezervace
Rostliny tohoto druhu představují ohrožení pro biologickou rozmanitost a zasahují do přírodních rezervací. Na území Švýcarska se dostaly ze Spojených států amerických před 250 lety. „Musíme kaktusy omezit,“řekl RSI News Gérard Granges-Maret z přírodní rezervace Les Follatères. „Jejich šíření poškozuje ostatní rostliny v rezervaci i v jiných oblastech.“
Kaktusy lze těžko vymýtit kvůli jejich hlubokým kořenům. „Složitá je situace podél cest. Rostlina je zde sešlapaná a množí se rychleji,“vysvětluje biolog Florian Dessimoz. „Je schopen pokrýt až třicet procent prostředí, ve kterém se nachází,“ popsal Dessimoz. Kaktusy také znovu rostou na většině míst, ze kterých byly vykořeněny. Biolog Peter Oliver Baumgartner pochybuje, zda lze kaktusy vůbec vymýtit. „Můžeme je omezit, ale nemyslím si, že se jich můžeme zbavit,“ sdělil Guardianu.